Արայիկ Հարությունյանը 2022-ի ձմեռային զորակոչ անցկացնելու և զորացրում կատարելու մասին  հրամանագիր է ստորագրել
05/11/2021 15:55
Արայիկ Հարությունյանը 2022-ի ձմեռային զորակոչ անցկացնելու և զորացրում կատարելու մասին հրամանագիր է ստորագրել
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը նոյեմբերի 5-ին ստորագրել է հրամանագիր 2022 թվականի ձմեռային զորակոչ անցկացնելու և զորացրում կատարելու մասին:
Հրամանագրի համաձայն՝ 2022 թվականի հունվար-փետրվար ամիսներին կանցկացվի Արցախի Հանրապետության արական սեռի այն քաղաքացիների պարտադիր զինվորական ծառայության ձմեռային զորակոչը, որոնց 18 տարին լրանում է մինչև 2021 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ, ինչպես նաև այն քաղաքացիների, որոնց նախկինում տրված պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետման իրավունքը դադարել է մինչև 2021 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ:
Ըստ հրամանագրի` 2022 թվականի հունվար ամսում կզորացրվեն օրենքով սահմանված ժամկետում պարտադիր զինվորական ծառայություն անցած զինծառայողները:

Араик Арутюнян подписал указ о проведении зимнего воинского призыва и демобилизации 2022 года
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 5 ноября подписал указ о проведении зимнего воинского призыва и демобилизации 2022 года, сообщает пресс-служба президента Арцаха.
Согласно указу, в январе-феврале 2022 года будет проведен зимний призыв на обязательную военную службу тех граждан Республики Арцах мужского пола, которым до 31 декабря 2021 года включительно исполнилось 18 лет, а также граждан, которым была предоставлена отсрочка от призыва на обязательную военную службу на срок до 31 декабря 2021 года включительно.
Согласно указу, в январе 2022 года будут демобилизованы военнослужащие, прошедшие в установленный законом срок обязательную военную службу.