Ժողովրդավարության գագաթնաժողովին ԱՄՆ-ն հրավիրել է Հայաստանին, իսկ Թուրքիային և Ադրբեջանին՝ ոչ
ԱՄՆ-ում կայանալիք ժողովրդավարության թեմայով գագաթնաժողովին չեն հրավիրվել Թուրքիան և Ադրբեջանը, իսկ Հայաստանը հրավիրված երկրների ցանկում է: Այս մասին տեղեկացնում է Հայ դատի հանձնախումբը։ Հրավիրվածների ցանկը հրապարակել է Politico-ն։
«Սա կտրուկ, բայց ոչ անակնկալ կշտամբանք է Ադրբեջանի նավթային միապետությանը և Թուրքիայի նեոօսմանական բռնապետությանը», - նշել է Հայ դատի հանձնախումբը:
2021 թվականի դեկտեմբերի 9-10-ը ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը կհյուրընկալի ժողովրդավարության երկու գագաթնաժողովներից առաջինը, որը կհամախմբի կառավարությունների առաջնորդներին, հասարակական կազմակերպություններին, մասնավոր հատվածին՝ հաստատելու ժողովրդավարության նորացման օրակարգը, համատեղ ջանքերով դիմակայելու այն սպառնալիքներին, որոնց այսօր բախվում է ժողովրդավարությունը:

Армения, в отличие от Турции и Азербайджана, приглашена на саммит демократии в США
Турция и Азербайджан на саммит демократии, который должен пройти в США, не приглашены. Армения в списке приглашенных стран, сообщает Армянский национальный комитет, представляя публикацию «Politico» о списке приглашенных гостей.
«Это резкий, но не неожиданный упрек нефтяной монархии Азербайджана и неоосманской диктатуре Турции», - заявил Армянский национальный комитет.
9-10 декабря 2021 года президент США Джо Байден проведет первый из двух саммитов по вопросам демократии, на который соберутся лидеры правительств, НПО и частного сектора, чтобы утвердить повестку вопросов демократии и совместной работы над решением проблем, угрожающих демократии.