Թուրքիայից, Ադրբեջանից գործակալներ կան Հայաստանում, Արցախում․  փորձում են ապաշրջափակման անվան ներքո Սյունիքի հատվածով միջանցք բացել, դրա դեմը պետք է առնենք․ Սեյրան Օհանյան
05/11/2021 19:20
Թուրքիայից, Ադրբեջանից գործակալներ կան Հայաստանում, Արցախում․ փորձում են ապաշրջափակման անվան ներքո Սյունիքի հատվածով միջանցք բացել, դրա դեմը պետք է առնենք․ Սեյրան Օհանյան
«Հայաստանի զարգացումը տեսնում ենք միայն ու միայն այս իշխանության հեռացումից հետո»,- Para.TV-ի եթերում ասել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը։
Նա ընդգծել է, որ գործող իշխանության պատճառով է, որ արտաքին քաղաքականությունն ու բանակցային պրոցեսը ձախողվեցին, ինչն էլ հանգեցրեց պատերազմի, տարածաշրջանում Թուրքիայի դերակատարման մեծացման ու նրա կողմից, փաստացի, նաև Արցախ մուտք գործելուն։
«Նրա՛նք բերեցին այն պայմանների, որ Հայաստանի Հանրապետությունում այսօր թուրքեր են։ Թուրքեր են՝ հենց այնպես ասված խոսք չէ։ Պատերազմից առաջ յուրաքանչյուր հակամարտող կողմ փորձում է իրեն աջակցողներին, իր գործակալներին գտնել։ Այսօր կարծում եմ, որ գործակալներ կան Թուրքիայից, Ադրբեջանից՝ Հայաստանում։ Նրանք նաև Արցախում են։ Պատերազմից հետո նրանք մխրճվել են մեր տարածք, մեր սահմաններում են։ Ավելին, նաև փորձում են Սյունիքի հատվածով, ապաշրջափակման ֆոնի ներքո, միջանցք բացել։ Սյունիքով ճանապարհների ապաշրջափակումը բերելու է Հայաստանի և Արցախի խորը շրջափակման՝ տնտեսական ճնշմամբ, նաև ժողովրդագրական պատկերի փոփոխությամբ»,- ասել է Սեյրան Օհանյանը։
Նա հավելել է, որ այս ամենը կանխելու համար է անհրաժեշտ ազգային դիմադրություն ձևավորել,թույլ չտալ, որպեսզի Հայաստանը թրքացվի, իսկ Արցախը հայաթափվի։
«Կոչ եմ անում, որ ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացի, այս ամենը գիտակցելով, նոյեմբերի 8-ին գա Ազատության հրապարակ, ցույց տա իր ըմբոստ կեցվածքը, բոլորս ցույց տանք մեր միասնական կամքը»,- ասել է Սեյրան Օհանյանը։
Նա հայտնել է նաև, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը մասնակցելու է նոյեմբերի 8-ին Ազատության հրապարակում կայանալիք հանրահավաքին։

В Армении и Арцахе есть агенты Турции, Азербайджана, они пытаются под предлогом деблокады открыть коридор по территории Сюника – Сейран Оганян
05/11/2021 19:42
«Мы видим развитие Армении только после ухода этой власти», - заявил в эфире Para.TV руководитель фракции «Армения» Сейран Оганян.
Он подчеркнул, что внешняя политика и переговорный процесс были провалены именно по вине действующей власти, что привело к войне, увеличению роли Турции в регионе, а также к ее фактическому проникновению в Арцах.
«Они создали условия для того, чтобы турки сегодня находились в Республике Армения. До войны каждая конфликтующая сторона пытается найти своих сторонников, агентов. Сегодня, считаю, что в Армении есть агенты Турции, Азербайджана. Они есть также в Арцахе. После войны они проникли на нашу территорию, на наших границах. Более того, они пытаются открыть коридор по территории Сюника под предлогом деблокады. Разблокирование дорог через Сюник приведет к глубокой блокаде Армении и Арцаха – экономическому давлению, а также изменению демографической картины», - сказал Сейран Оганян.
Он добавил, чтобы предотвратить все это, необходимо сформировать национальное сопротивление, не допустить, чтобы Армения была отуречена, а Арцах очищен от армян.
«Призываю каждого гражданина Республики Армения, осознавая все это, 8 ноября прийти на площадь Свободы, показать свой протест, продемонстрировать нашу единую волю», - сказал Сейран Оганян.
Он также сообщил, что второй президент Армении Роберт Кочарян примет участие в запланированном 8 ноября митинге на площади Свободы.