«3+3» ձևաչափը կենսունակ չէ․ քաղաքագետ
«3+3 ձևաչափը, որում միաժամանակ կարող են ներգրավված լինել Վրաստանը, Ռուսաստանը, Թուրքիան, Իրանը, Հայաստանը, Ադրբեջանը, պարզապես չի կարող աշխատել»,- փորձագիտական քննարկման ժամանակ կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը։
Քաղաքագետը այս ձևաչափի էական խոչընդոտ համարեց տարածաշրջանային երկրների միջև առկա հակասությունները։
«Նույնիսկ եթե ֆորմալ այդ ձևաչափը գոյություն ունենա, ու պատկերացնենք, որ ստորագրվել են համաձայնագրեր, փաստաթղթեր, եղել են հայտարարություններ, միևնույն է, այդ ձևաչափը չի աշխատի: Պատճառն այն է, որ այս 6 երկրների շահերը ոչ միայն չեն համընկնում, այլև ամբողջությամբ հակադարձ բևեռներում են: Այն, ինչ ուզում են Ռուսաստանը, Թուրքիան, Իրանը, մյուս երկրները, մեկը մյուսին հակասում են»,- ասաց Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Նրա խոսքով՝ Թուրքիան այս ձևաչափ գաղափարն առաջ քաշելով՝ փորձում է Հարավային Կովկասում հաստատել իր ազդեցությունը՝ որպես որոշում կայացնող ու դա ինստիտուցիոնալիզացնել։

Формат «3+3» нежизнеспособен – политолог
Формат «3+3», в который одновременно могут быть вовлечены Грузия, Россия, Турция, Иран, Армения, Азербайджан, просто нежизнеспособен», - заявил сегодня на экспертном обсуждении политолог Александр Искандарян.
Политолог считает существенным препятствием для этого формата противоречия между странами региона.
«Даже если формально этот формат будет существовать, и представим, что подписаны соглашения, документы, были заявления, все равно, этот формат не будет работать. Причина в том, что интересы этих 6 стран не только не совпадают, но и находятся на противоположных полюсах. То, что хотят Россия, Турция, Иран, другие страны, одно другому противоречит», - сказал Александр Искандарян.
По его словам, Турция, продвигая идею этого формата, пытается установить свое влияние на Южном Кавказе как принимающего решения и институционализировать это.