«Փաստ». Հանրահավաքներ ու հակաիշխանական ակցիաներ կանցկացվեն նաև Սփյուռքի խոշոր հայ համայնքներում
«Փաստ» թերթը գրում է. «Օրեր առաջ մամուլում տեղեկություն շրջանառվեց, որ Մոսկվայում հնարավոր է նոր եռակողմ փաստաթուղթ ստորագրվի՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև: Ճիշտ է, փաստաթուղթ ստորագրելու հեռանկարը չի հերքվում, սակայն ժամկետների հետ կապված հստակ հաստատում չկա: Այս թեման բավականին բուռն ու էմոցիոնալ է ընդունվում թե՛ Հայաստանում, թե՛ նաև Սփյուռքում:
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, նոյեմբերի 9-ին ընդառաջ ոչ միայն Հայաստանում կանցկացվի մեծ հանրահավաք, այլև Սփյուռքի խոշոր հայ համայնքներում են պատրաստվում հակաիշխանական ակցիաներ իրականացնել: Մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, սփյուռքահայ ակտիվ շրջանակներն այս օրերին նախապատրաստական լուրջ աշխատանքներ են տանում այդ ակցիաները պատշաճ անցկացնելու նպատակով։
Ավելին, մենք տեղեկություն ունենք նաև, որ հայ լոբբիստական խմբերը համատեղ տեքստ են պատրաստում, որով կդիմեն իշխանություններին՝ դատապարտելով ցանկացած հակահայկական թղթի ստորագրումը»։

«Паст»: В крупных армянских общинах Диаспоры проведут митинги и акции против власти
Несколько дней назад в прессе распространилась информация о том, что в Москве может быть подписан новый трехсторонний документ между премьер-министром Армении и президентами России и Азербайджана. Хотя перспектива подписания документа не опровергается, однако конкретные сроки не отмечаются, пишет газета «Паст».
«Эта тема вызвала довольно бурную реакцию не только в Армении, но и в Диаспоре. По сведениям издания, в преддверие 9 ноября большой митинг будет проведен не только в Армении: в крупных общинах Диаспоры готовятся к акциям против власти.
Как передают наши источники, активные круги армянской диаспоры проводят серьезные подготовительные работы для организации этих акций на должном уровне.
Более того, по нашим сведениям, армянские лоббистские группы готовят текст совместного заявления, адресованного властям, в котором осуждается подписание любого антиармянского документа», - отмечает газета.