Արցախում բնակարանաշինության պլանավորման հիմքում, կոնկրետ հատվածում շինարարության ծավալումը պետք է հիմնված լինի ռազմական և ռազմավարական հաշվարկի հիման վրա. Աբրահամյան
06/11/2021 11:25
Արցախում բացի Հայաստան համահայկական հիմնադրամից, բնակարանաշինության խոշոր նախագծեր են իրականացնում արտերկրում ապրող մեր մի քանի հայրենակիցներ, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Մեծածավալ աշխատանքներ իրականացնելու համար միջոցներ հայթայթելը գործի կարևոր, բայց ոչ ամբողջական խնդրի լուծումն է։
Սկսած բնակարանային ավանների, թաղամասերի պլանավորումից, նախագծումից, շինարարության որակի ապահովումից, ճիշտ կոմունիկացիա ապահովելուց միջև բնակավայրի ընտրություն կարևոր է։
Արցախում բնակարանաշինության պլանավորման հիմքում, կոնկրետ հատվածում շինարարության ծավալումը, պետք է հիմնված լինի քաղաքական, ռազմական և ռազմավարական հաշվարկի հիման վրա։
Կարևոր հարցերից մեկն Արցախի տարածքային համաչափ զարգացման տրամաբանության պահպանումն է, Ստեփանակերտ քաղաքում բնակարանաշինական ծրագրերի սահմանափակումն ու շրջաններ ուղղելը։
Հենց հիմա պետք է սահմանվի ու հրապարակվի այն սկզբունքները, որոնք դրվում են բնակարանների հանձնման և անհրաժեշտ խմբերին փոխանցման համար։
Նաև պետք է սահմանվի, թե ինչ առաջնահերթությամբ և խաղի կանոններով է բաշխվելու բնակարանները, որ խմբերից է սկսվելու ու շարունակվելու գործընթացը։
Եվ որ ամենակարևորն եմ համարում՝ Արցախում իրականացվող ցանկացած նախաձեռնության հիմքում պետք է լինի գաղափարը, եթե դա չկա կամ սխալ հիմքերի վրա է դրվում, ապա առաջին հայացքից տպավորիչ թվացող ցանկացած ծրագիր տապալվելու է», - գրել է պատգամավորը։

Планирование жилищного строительства в Арцахе должно быть основано на военном и стратегическом расчете – Тигран Абрамян
06/11/2021 13:14
В Арцахе, кроме Всеармянского фонда «Айастан», осуществляют крупные проекты жилищного строительства также несколько живущих заграницей наших соотечественников, написал на своей странице в Facebook депутат парламента от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«Изыскание средств для крупномасштабных работ важно, но не является полноценным решением проблемы.
Важно все, начиная с планирования и проектировки жилых поселков, кварталов, обеспечения качества строительства, правильных коммуникаций и заканчивая выбором населенного пункта.
Планирование жилищного строительства в Арцахе, проведение строительных работ на конкретном участке должно быть основано на политическом, военном и стратегическом расчете.
Один из важных вопросов – сохранение логики равномерного территориального развития в Арцахе, ограничение программ строительства жилья в Степанакерте и перенаправление в районы.
Прямо сейчас должны быть установлены и опубликованы те принципы, которые закладываются в основу сдачи квартир в эксплуатацию и предоставления надлежащим группам.
Должны быть установлены также приоритеты и правила игры, по которым квартиры будут распределяться: с каких групп начнется и продолжится этот процесс.
И что самое важное, в основе каждой реализуемой в Арцахе инициативы должна быть идея, если ее нет или она неправильно сформулирована, то любая программа, которая на первый взгляд кажется впечатляющей, будет провалена», - написал депутат.