Թշնամին ավերել է Մադաթաշենի դպրոցը, մշակույթի տունը, հուշարձանը, վնասել Սբ․ Աստվածածին եկեղեցին
Թշնամին ավերել է Մադաթաշեն գյուղի դպրոցը, մշակույթի տունը, հուշարձանն ու վնասել Սբ․ Աստվածածին եկեղեցին։ Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում իրականացնող monumentwatch.org կայքը գրում է.
«Ըստ 2021 թվականի հոկտեմբերի 10-ի արբանյակային լուսանկարների՝ թշնամին քանդել է Ասկերանի շրջանի Մադաթաշեն գյուղի դպրոցը և հասել դպրոցին կից եկեղեցու պատին, որը, փաստորեն վտանգի տակ է։ Դպրոցը 2015 թվականից վերանվանվել էր «Մադաթաշեն» դպրոց ՊՈԱԿ, որի շենքում էին տեղակայված նաև գյուղի գյուղապետարանն ու մշակույթի տունը։
Եկեղեցու կողքին կար Արցախյան ազատամարտի զոհերին նվիրված հուշարձան, որը թշնամին նույնպես ոչնչացրել է գյուղի օկուպացիայից անմիջապես հետո։ Ադրբեջանական կողմի տարածած տեսանյութում ակնհայտ երևում է, թե ինչպես է զինված ադրբեջանցի զինվորականը ջարդում, քանդում և ավերում արցախյան ազատամարտի հերոսների հուշարձանը, կոտրում նրանց նկարներն ու հրճվանքով լուսանկարվում ավերված մշակութային ժառանգության ֆոնին։ Հավելենք, որ մինչ ադրբեջանական օկուպացիան արված տեսանյութը փաստում է, որ կանգուն էին դպրոցն ու նրան կից հուշարձանը։
Մադաթաշեն գյուղի պատմությունը սկսվում է 17-րդ դարի կեսերից, իսկ անունը ստացել է ռուսական բանակի գեներալ Վալերիան Մադաթովի անունից, ում անասնագոմերը հենց այս տարածքում էին գտնվում։ Գյուղական համայնքը տեղաբաշխված է Արցախի Հանրապետության հարավային հատվածում։ Ասկերան շրջկենտրոնից գտնվում է 50 կմ հեռավորության վրա, իսկ մայրաքաղաք Ստեփանակերտից՝ 24 կմ հեռավորութան վրա։ Գյուղի Սբ. Աստվածածին եկեղեցի կառուցվել է 1904 թվականին։ Եկեղեցու պատը վնասված էր, տանիքը՝ նույնպես։
Մադաթաշենի դպրոցը, մշակույթի տունն ու եկեղեցին ադրբեջանական նոր ճանապարհաշինության ուղղության մեջ չեն մտնում և չի բացառվում, որ մշակութային արժեքների ավերման հետևանքով ստացված շինաքարերը ճանապարհների հենապատերի համար են օգտագործվում»։

Враг разрушил школу, дом культуры, памятник и церковь Святой Богородицы в Мадаташене
Враг разрушил школу, дом культуры, памятник, церковь Святой Богородицы в Мадаташене, сообщает мониторинговый сайт monumentwatch.org.
«Согласно спутниковым снимкам от 10 октября 2021 года, враг разрушил школу села Мадаташен Аскеранского района и дошел до примыкающей к школе стены церкви, которая, фактически под угрозой. В 2015 году школа была переименована в школу ГНКО «Мадаташен», в здании которой находятся также сельский муниципалитет и дом культуры. Дом культуры Мадаташена был построен в 1969 году и отремонтирован в 2012 году.
По соседству с церковью находился памятник, посвященный жертвам Арцахской освободительной войны, который враг также уничтожил сразу после оккупации села.
На распространенном азербайджанской стороной видео четко видно, как вооруженный азербайджанский военный разбивает памятник, плиты с фотографиями и в восторге фотографируется на фоне разрушенного наследия. Добавим, что на видео, сделанном до азербайджанской оккупации, видно, что и школа, и памятник были в целости.
История села Мадаташен начинается с середины 17 века, а название село получило от имени генерала российской армии Валериана Мадатова, коровники которого находились именно на этой территории. Сельская община располагалась на южном участке Республики Арцах, в 50 км от райцентра Аскеран и в 24 км от столицы Степанакерт.
Сельская церковь Св.Богородицы была построена в 1904 году. Стена церкви была повреждена, крыша тоже.
Школа, дом культуры и церковь Мадаташена не входят в азербайджанское новое дорожно-строительное направление, и не исключено, что камни, оставшиеся вследствие уничтожения культурных памятников, используются для подпорных стен на дорогах», - отмечается на сайте monumentwatch.org.