«Փաշինյանին պետք է կանչել պատասխանատվության․ դատարանի առջև պետք է կանգնի այդ անձը»․ բողոքի ակցիա է մեկնարկել
Գարեգին Նժդեհի արձանի մոտ բողոքի ակցիա է մեկնարկել՝ «Քաղաքացիական խորհուրդ» հասարակական կազմակերպության և «Համահայկական ազգային համաձայնություն» շարժման նախաձեռնությամբ։
«Նպատակը զգոնության կոչ ուղղելն է հայ հասարակությանը, որպեսզի մարդկանց մոտ արթնանա սեփականատիրոջ զգացողությունը, անհանդուրժողականությունը՝ իր արժանապատվությունը ոտնահարելու, օրինազանցություններ անելու դեմ», - լրագրողների հետ զրույցում ակցիայի նպատակը մանրամասնեց «Քաղաքացիական խորհուրդ» ՀԿ նախագահ Թաթուլ Մանասերյանը՝ ընդգծելով, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից սկսված և ազգային արժանապատվությունն ու շահերը ոտնահարելու տրամաբանությամբ զարգացող գործընթացները պետք է կասեցնել։
«Հայ մարդն այսօր պետք է ոտքի կանգնի։ Ես անձին չեմ մեղադրում, ես մեզ եմ մեղադրում, որ թույլ տվեցինք։ Եվ հնարավոր է, որ ավելի վատ որոշումներ կայացնի (Փաշինյանը-խմբ․)», - ասաց նա՝ մտահոգություն հայտնելով առաջիկա զարգացումների առնչությամբ։
«Համահայկական Ազգային Համաձայնություն» շարժման համակարգող Արթուր Բաբայանը (Արթուր Արմին) նշեց, որ 2020-ի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված փաստաթուղթը չի համապատասխանում միջազգային նորմերին, բացի այդ, Փաշինյանն իրավասու չէր Արցախի տարծքների հետ կապված համաձայնագիր ստորագրել, ուստի ակցիայի մասնակիցները պատրաստվում են երթ անցկացնել դեպի Գլխավոր դատախազություն, կառույցին տրամադրել իրենց դիմումը՝փաստող, որ Փաշինյանը վերազանցել է իր լիազորությունները։
«Շուրջ 30 քաղաքական ու հասարակական կազմակերպություն է ստորագրել դիմումը, որպեսզի հայց ներկայացվի։ Ո՞նց կարող է մի անձը մի ամբողջ ազգի ճակատագիր որոշել․ համ ասի, որ Արցախի ժողովրդի կողմից ընտրված չէ, համ էլ գնա Արցախի համար ինչ-որ բան ստորագրի։ Նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթն ապօրինի է, չի համապատասխանում և՛ միջազգային նորմերին, և՛ Հայաստանի գործող օրենսդրությանը։ Նա իրավասու չէր դա անել և դրա համար գոյություն ունի Քրեական օրենսգիրք, որով նրան պետք է կանչել պատասխանատվության։ Դատարանի առջև պետք է կանգնի այդ անձը», - ասաց Բաբայանը։
Ակցիայի նախաձեռնողներն ու մասնակիցները նամակ են հանձնելու նաև ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների դեսպանատներին։

«Пашиняна нужно привлечь к ответственности, этот человек должен встать перед судом» – акция протеста
Сегодня у памятника Гарегину Нжде проходит акция протеста по инициативе общественной организации «Гражданский совет» и движения «Всеармянское национальное согласие».
«Наша цель – адресовать призыв к бдительности армянскому обществу, чтобы люди проявляли нетерпимость к тем, кто унижает их достоинства, попирает закон», - заявил в беседе с журналистами председатель общественной организации «Гражданский совет» Татул Манасерян.
Он подчеркнул, что нужно пресечь процессы, которые начались и развиваются после подписания трехстороннего заявления от 9 ноября, попирая интересы страны.
«Сегодня армянин должен встать на ноги. Я не обвиняю этого человека, я обвиняю нас, что позволили ему это. И возможно, он примет более плохие решения (Пашинян – ред.)», - сказал он, выразив обеспокоенность в связи с предстоящими развитиями.
Координатор движения «Всеармянское национальное согласие» Артур Бабаян (Артур Армин) отметил, что подписанный 9 ноября документ не соответствует международным нормам, кроме того, у Пашиняна нет права подписывать соглашение о территориях Арцаха. Посему участники акции собираются провести шествие к генеральной прокуратуре, чтобы передать свое заявление, в котором констатируется, что Пашинян превысил свои полномочия.
«Около 30 гражданских и общественных организаций подписались под этим заявлением, чтобы был подан иск. Как может один человек решать судьбу всей нации: сначала заявлять, что не избран народом Арцаха, и потом подписать что-то, касающееся Арцаха. Документ от 9 ноября незаконен, не соответствует ни международным нормам, ни действующему законодательству Армении. Он не обладал такими полномочиями и для этого есть Уголовный кодекс, по которому его нужно призвать к ответственности. Этот человек должен встать перед судом», - сказал Бабаян.
Инициаторы и участники акции передадут письмо также послам стран сопредседателей Минской группы ОБСЕ.