Ունեցել ենք դեպքեր, որ պատվաստված լինելու պարագայում էլ մահացել են կորոնավիրուսից. Անահիտ Ավանեսյան
Առողջապահության նախարարությունը կհրապարակի տեղեկատվություն այն մասին, որ եղել են դեպքեր, երբ կորոնավիրուսի դեմ պատվաստված լինելու պարագայում էլ մարդիկ մահացել են:
«Առաջիկա շաբաթվա ընթացքում, ամփոփելով այս ընթացքում իրականացված պատվաստումները և մահերի համադրություն իրականացնելով, կհրապարակենք, որ ունեցել ենք դեպքեր, որ պատվաստված լինելու պարագայում էլ, ցավոք սրտի, քովիդից մահացել են: Առաջիկայում այս տեղեկատվությունը ևս կհրապարակվի», - Ազգային ժողովում հայտարարեց Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
Նա, սակայն, ընդգծեց՝ պետք է գիտակցել, որ պատվաստումները արդյունավետ միջոց են, բայց մենք չենք կարող բացառել թե վարակելիության դեպքը, թե հիվանդության ընթացքի ծանրությունը և, ցավոք սրտի, նաև մահը։
Նախարարի խոսքով՝ այլ երկրներում էլ պատվաստված անձինք 98-99 տոկոսով հիվանդությունն անցնում են թեթև, միջին ծանրությամբ:
«Շատ-շատերը չեն էլ զգում, որ վարակվել են, որովհետև պատվաստված են: Բայց, իհարկե, լինում են նաև մահացության դեպքեր: Այո, պատվաստումներն էլ, ինչպես ցանկացած դեղամիջոց, բժշկական միջամտություն, ունեն արդյունավետության աստիճան, և որևէ բան հարյուր տոկոսով երաշխիք չի կարող տալ», - ընդգծեց Ավանեսյանը:

Есть случаи, когда вакцинированные умирали от коронавируса – Анаит Аванесян
Министерство здравоохранения Армении опубликует данные о тех случаях, когда вакцинированные граждане умирали от коронавируса.
«На следующей недели, мы обобщим данные о проведенных за этот период прививках от COVID-19 и смертях, сопоставим их и опубликуем данные о том, когда вакцинированные, к сожалению, тоже умирали от коронавируса. Эта информация будет опубликована в ближайшее время», - сказала Анаит Аванесяе сегодня в парламенте.
Она подчеркнула, что нужно понять, что вакцинация – эффективное средство, однако нельзя исключать случаи заражения, тяжесть течения болезни и случаи смерти.
По словам министра, в других странах у привитых людей на 98-99% заболевание протекает в легкой форме или средней тяжести.
«Многие даже не чувствуют, что заразились, потому что вакцинированы. Но бывают также случаи смерти. Да, у прививок, как и любого лекарства, медицинского вмешательства есть степень эффективности, и что-либо не может дать 100-процентной гарантии», - подчеркнула она.