Լավրովը հեռախոսազրույց է ունեցել Հայաստանի արտգործնախարարի հետ Ղարաբաղում հրադադարի մեկամյակի նախօրեին
08/11/2021 22:28
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն իր հայ գործընկեր Արարատ Միրզոյանի հետ հեռախոսազրույցում քննարկել է երկկողմ, տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգը, հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
«Նախարարները շարունակել են մտքերի փոխանակությունը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հրադադարի և բոլոր ռազմական գործողությունների դադարեցման վերաբերյալ Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարության ընդունման մեկամյակի նախօրեին», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Կողմերն անդրադարձել են նաև «ռուս-հայկական դաշնակցային փոխգործակցության ակտուալ հարցերին, տարածաշրջանային և միջազգային խնդիրների որոշակի ասպեկտներին»։

Лавров провел телефонный разговор с главой МИД Армении в преддверии годовщины прекращения огня в Карабахе
08/11/2021 22:26
Глава МИД РФ Сергей Лавров обсудил по телефону со своим армянским коллегой Араратом Мирзояном двустороннюю, региональную и международную повестку, сообщает МИД России.
«Министры продолжили обмен мнениями в преддверии годовщины принятия трехстороннего заявления лидеров Азербайджана, Армении и России о полном прекращении огня и всех военных действий в зоне нагорно-карабахского конфликта от 9 ноября 2020 года», - говорится в сообщении.
Стороны также затронули «актуальные вопросы российско-армянского союзнического взаимодействия, отдельные аспекты региональной и международной проблематики».