Շուշիի մոտ ադրբեջանական կողմի կրակոցներից տուժածների վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության․ Արցախի ՄԻՊ
08/11/2021 17:51
Նոյեմբերի 8-ին՝ ժամը 15։00-ին, Արցախի Հանրապետության Շուշի քաղաքի մուտքի մոտակա խաչմերուկի հարևանությամբ ադրբեջանական կողմը կրակոցներ է արձակել ջրամատակարարման խողովակների վրա շինարարական աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ, ինչի հետևանքով տուժել են 4 քաղաքացիական անձինք, որոնցից մեկը՝ 22-ամյա Ե․Մ-ն, մահացել է, երեքին (41-ամյա Ս․Ա, 31-ամյա Մ․Գ․, 43-ամյա Դ․Գ․) ցուցաբերվում է բժշկական օգնություն։ Տուժածների վիճակը բժիշկների կողմից գնահատվում է միջին ծանրության, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը։
«Իրավապահ մարմինների կողմից այս պահին իրականացվում են համապատասխան աշխատանքներ դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ, ինչի պատճառով Ստեփանակերտ-Բերձոր ճանապարհահատվածի Շուշիի հատվածում երթևեկությունը կարճ ժամանակով դադարեցված է։
Արձանագրված միջադեպը հայ ժողովրդի նկատմամբ ադրբեջանական կողմի հայատյաց, ցեղասպան ու ֆաշիստական վարքագծի հերթական ապացույցն է, որի մասին եռակողմ հայտարարության ստորագրումից ի վեր բազմիցս հայտարարել ենք։
Ադրբեջանական կամայականություններին ու անպատժելիությանը պետք է վերջ դրվի, ինչը հնարավոր է Արցախի ժողովրդի նկատմամբ ադրբեջանական կողմի նման հանցավոր գործողությունների ուսումնասիրության և մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու համար հստակ մեխանիզմների ներդրմամբ», - գրել է Արցախի ՄԻՊճը։

Состояние раненых азербайджанцами у Шуши граждан оценивается как средней тяжести – омбудсмен Арцаха
Сегодня, 8 ноября, в 15:00, близ перекрестка у города Шуши с азербайджанской стороны были произведены выстрелы в направлении гражданских лиц, проводящих работы на водопроводе, в результате чего скончался 22-летний Е.М., троим гражданам (41-летний М.А, 31-летний М.Г, 43-летний Д.Г.) оказывается медицинская помощь. Состояние пострадавших врачи оценивают как средней тяжести, написал на своей странице в Facebook Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян.
«Правоохранительные органы в данный момент проводят соответствующие  работы для выяснения обстоятельств произошедшего, вследствие чего транспортное движение на участке дороги Степанакерт-Бердзор близ Шуши на короткое время прекращено.
Зафиксированный инцидент в отношении армянского народа – очередное доказательство армяноненавистнического, геноцидального и фашистского поведения азербайджанской стороны, о котором мы неоднократно заявляли после подписания трехстороннего заявления.
Азербайджанскому произволу и безнаказанности должен быть поставлен конец, что возможно за счет внедрения четких механизмов для изучения подобных преступных действий против народа Арцаха и привлечения к ответственности виновных», - написал омбудсмен Арцаха.