ՍՈՒ-30-երը ձեռք բերելու պատասխանատուներն Արտակ Դավթյանն ու Ստեփան Գալստյանն են, իսկ Փաշինյանը պատասխանատու է, որ, առանց խորը ուսումնասիրելու, ֆինանսավորել է․ Մովսես Հակոբյան
Նախօրեին Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ ինքը մի քանի գրություն է ստացել՝ փաստող, որ ՍՈՒ-30 կործանիչները ձեռք բերելը նպատակահարմար չէ։
«Ես այդ գրությունները մակագրել եմ, ասել եմ՝ կա պրոֆեսինոլ մարմին, քննարկենք և պատասխան տվեք․ ի վերջո, պե՞տք է, թե՞ պետք չէ։ Քննարկել են և գրավոր պատասխանել, որ պետք է։ Ասել եմ՝ պետք է, ուրեմն կառնենք»,- ասաց Փաշինյանը։
Թեմայի առնչությամբ Hraparak.am-ը զրուցել է ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ նախկին պետ Մովսես Հակոբյանի հետ։ Վերջինս փաստել է, որ ՍՈՒ-30-երը գնելուն դեմ արտահայտվողներից մեկն ինքն է եղել։
«Գրավոր գրողներից մեկն էլ ես եմ եղել, որ ասել եմ՝ դա մեզ պետք չէ, բայց բանակը պնդել է, որ իրենց պետք է, և գնել են»,- ասել է Հակոբյանը։ Նա հավելել է, որ տեղյակ չէ՝ բանակից պահանջե՞լ են արդյոք, որպեսզի ՍՈՒ-30-երի հետ նաև հրթիռներ ձեռք բերվեն։
Հարցին՝ «Իսկ Դուք ինչո՞ւ էիք գրավոր դեմ արտահայտվում ՍՈՒ-30 СМ-երի գնմանը», Մովսես Հակոբյանը պատասխանել է․ «Որովհետև իմ գիտելիքները ինձ թույլ չէին տալիս, որ դրան կողմ արտահայտվեմ»։
ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ նախկին պետն ասել է նաև, որ իքնաթիռները ձեռք բերելու պատասխանատուներն Արտակ Դավթյանն ու Ստեփան Գալստյանն են։
«Դրա պատասխանատուն իրենք են, իսկ Նիկոլը պատասխանատու է, որ առանց խորը ուսումնասիրման ֆինանսավորել է»,- ասել է Մովսես Հակոբյանը։
Կայքի դիտարկմանը՝ այսինքն, Արտակ Դավթյանն ու Ստեփան Գալստյանն ինչ ասել են, Փաշինյանը, առանց հասկանալու, գնե՞լ է, Հակոբյանն արձագանքել է․ «Իմ կարծիքով, դա այդպես է»։

Ответственные за покупку Су-30 – Артак Давтян и Степан Галстян, а Пашинян несет ответственность за то, что финансировал это без глубокого изучения – Мовсес Акопян
08/11/2021 22:13
Никол Пашинян заявил накануне в интервью Общественному телевидению Армении, что он получил несколько писем, констатирующих, что приобретение истребителей Су-30 нецелесообразно.
«Я завизировал эти письма, сказал, есть профессиональный орган, обсудите и дайте ответ: в конце концов, нужно или нет. Обсудили и письменно ответили, что нужно. Я сказал: нужно, значит, покупайте», - заявил Пашинян.
Hraparak.am в этой связи побеседовал с бывшим начальником Генштаба ВС Армении Мовсесом Акопяном. Он констатировал, что был одним из тех, кто выступал против приобретения  СУ-30.
«Одним из написавших письмо был я, кто сказал, что это нам не нужно, но армия настояла на том, что им нужно, и купили», - сказал Мовсес Акопян. Он добавил, что не знает, потребовали ли у армии, чтобы вместе с истребителями Су-30 закупили также ракеты.
На вопрос, а почему вы высказались против приобретения Су-30, Мовсес Акопян ответил: «Потому что мои знания мне не позволяли мне высказаться за это».
Бывший начальник ГШ ВС заявил также, что ответственными за приобретение истребителей являются Артак Давтян и Степан Галстян.
«Они – ответственные за это, а Никол Пашинян несет ответственность за то, что финансировал это без глубокого изучения», - сказал Мовсес Акопян.
На замечание, то есть, Никол Пашинян покупал все, что говорили Артак Давтян и Степан Галстян, Мовсес Акопян ответил: «На мой взгляд, это так».