Անհրաժեշտության դեպքում Ռուսաստանը «Սպուտնիկ-V»-ի հավելյալ խմբաքանակ կուղարկի Հայաստան․ ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան
09/11/2021 18:30
Անհրաժեշտության դեպքում Ռուսաստանը պատրաստ է «Սպուտնիկ-V» պատվաստանյութի նոր՝ հավելյալ խմբաքանակներ ուղարկել Հայաստան, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։
Նա նշեց, որ մինչ այս արդեն մեծ քանակությամբ պատվաստանյութի չափաբաժիններ են մատակարարվել, «Սպուտնիկ-V»-ն լայնորեն կիրառվում է Հայաստանում:
«Ռուսական կողմն իր պատրաստակամությունն է հայտնել անհրաժեշտության դեպքում պատվաստանյութի անհրաժեշտ քանակի չափաբաժիններ մատակարարել»,- նշեց Կոպիրկինը։
Դեսպանի խոսքով՝ երկու երկրների համապատասխան կառույցներն այդ հարցով կապի մեջ են։
Սերգեյ Կոպիրկինը հաստատեց նաև, որ «Սպուտնիկ լայթ» պատվաստանյութը, որն արտադրվում է Հայաստանում, ուղարկվել է ՌԴ՝ ստուգման համար։ «Մնացյալ մանրամասները պետք է ճշտել մասնագետներից», - ասաց դեսպանը։

В случае необходимости Россия отправит в Армению дополнительную партию вакцины «Спутник V» – посол РФ
09/11/2021 19:51
Россия готова поставить в Армению новые дополнительные партии вакцины «Спутник V», если возникнет такая необходимость, заявил сегодня в беседе с журналистами посол РФ в Армении Сергей Копыркин.
Он отметил, что до этого в Армению было доставлено большое количество доз вакцины, «Спутник V» широко применяется в Армении.
«Российская сторона выразила готовность поставить необходимое количество доз вакцины в случае необходимости», - отметил Сергей Копыркин.
По словам посла, соответствующие структуры двух стран поддерживают контакт по этому вопросу.
Сергей Копыркин подтвердил также, что вакцина «Спутник Лайт», которая производится в Армении, отправлена в Россию для проверки. «Остальные подробности нужно уточнить у специалистов», - сказал посол.