Շուշիի մոտ ադրբեջանական կողմի կրակոցներից տուժածներից երկուսի վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության, մեկինը՝ կայուն ծանր, շնչում է առանց արհեստական շնչառական ապարատի
09/11/2021 11:56
Շուշի քաղաքի մոտակա խաչմերուկում ադրբեջանական կողմից կրակոցների արձակման հետևանքով հրազենային վիրավորում ստացած՝ Արցախի Հանրապետության Հանրապետական բժշկական կենտրոն տեղափոխված Գևորգ Մելքումյանի (ծնված 1990թ.) վիրահատությունը երեկ ավարտվել է բարեհաջող և այսօր առավոտյան շնչում է ինքնուրույն՝ առանց արհեստական շնչառական ապարատի: Վիճակը գնահատվում է կայուն ծանր: Տեղեկացնենք, որ նրա մոտ առկա էր պարանոցի շրջանում վիրավորում:
Մյուս 2 վիրավորվածների Արմեն Սարգսյանի (ծնված 1980թ.) և Գագիկ Ղազարյանի (ծնված 1978թ) վիճակը բժիշկները գնահատում են միջին ծանրության:
ԱՀ առողջապահության նախարար Միքայել Հայրիյանը երեկ և այսօր առավոտյան այցելել է Հանրապետական բժշկական կենտրոն հետևել վիրահատության ընթացքին, հետաքրքրվել նրանց առողջական վիճակով:
Քովիդ 19-ով պայմանավորված, հարազատներն առայժմ չեն կարող այցելել հիվանդասենյակներ, ուստի նախարարը ծնողների հետ հանդիպմանը վստահեցրել է, որ նրանք գտնվում են բժիշկների հոգածության ներքո, և կյանքին վտանգ չի սպառնում։

Состояние двух раненых азербайджанцами у Шуши граждан оценивается как средней тяжести, третьего – как стабильно тяжелое
09/11/2021 13:05
Раненый в результате выстрелов азербайджанской стороны близ перекрестка у города Шуши Геворк Мелкумян (1990 г.р.) вчера был прооперирован в Республиканском медицинском центре Арцаха. Операция прошла успешно, сегодня он уже дышит самостоятельно, без аппарата искусственного дыхания. Его состояние оценивается как стабильно тяжелое, он получил ранение в области шеи.
Состояние двух других раненых – Армена Саркисяна (1980 г.р.) и Гагика Казаряна (1978 г.р.) – врачи оценивают как средней тяжести.
Министр здравоохранения Республики Арцах Микаел Айриян вчера и сегодня утром посетил Республиканский медицинский центр и проследил за ходом операции, поинтересовался их состоянием.
В связи с инфекцией COVID-19 родственники пока не могут навестить их, посему министр в ходе встречи с родителями заверил, что раненые находятся под вниманием врачей и их жизни не угрожает опасность.