Եթե մեր հայրենի կառավարությունը մեզ չի ընդունում որպես փախստական, մեր վերադարձն ինչպե՞ս է լինելու՝ ըստ եռակողմ համաձայնագրի․ Արցախի օկուպացված շրջանների բնակիչներ
09/11/2021 13:55
Արցախի օկուպացված շրջանների՝ Հադրութի, Շուշիի բնակիչները Հայաստանի կառավարությունից պահանջում են իրենց փախստականի կարգավիճակ տալ, որպեսզի կարողանան հետամուտ լինել իրենց իրավունքներին։
«Մեկ տարի առաջ ստորագրվել է եռակողմ համաձայնագիր, որն ընդունելի չէ ժողովրդի համար, բայց եթե առաջնորդվում ենք դրա կետերով, ապա այնտեղ նշված է փախստականների վերադարձ։ Հիմա եթե մեր հայրենի կառավարությունը մեզ չի ընդունում որպես փախստական, ապա վերադարձն ինչպե՞ս է լինելու։ Պայմանագրում գրված է փախստականների և բռնի տեղահանվածների վերադարձ։ Ոչ մի կարգավիճակ մեզ տրված չէ», -  ասաց Հանրապետության հրապարակից մեկնարկած և ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանատան մոտ շարունակվող ակցիայի մասնակիցներից Շուշիի բնակիչ Աշոտ Հարությունյանը։
«Հայրենի կառավարությունից հույսներս կտրել ենք, դիմում ենք օտար երկրների դեսպանատներին, արտասահմանյան կազմակերպություններին», - նշեցին ակցիայի մասնակիցները։
Նրանք բարձրաձայնեցին նաև Ադրբեջանի հետ խաղաղ գոյակցության անհնարինության հարցը։
«Մենք մեր պայքարով աշխարհին ենք դիմում, որ այսպիսի մարդասպան քաղաքականություն է վարում Ադրբեջանը։ Ալիևն ասում է՝ մենք խաղաղություն ենք ուզում, բայց ո՞րն է ձեր խաղաղությունը, երբ մենք ամեն շաբաթ զոհեր ենք ունենում Արցախում ու Հայաստանի սահմաններում։ Թուրքի հետ բարեկամությունը հնարավոր չէ։ Պատմությունը ցույց է տվել՝ թուրքի հետ խաղաղություն չի լինում։ Քաղաքական առումով իրար ասում են՝ մենք բարեկամներ պիտի դառնանք, երևի այդ խաղն է գնում, իրականում այդ ասողներն էլ գիտեն, որ դա անհնար է», - ասաց Հադրութի բնակիչ Իրա Թամրազյանը։
Արցախի օկուպացված շրջանների բնակիչները բարձրաձայնում են նաև իրենց սոցիալական խնդիրների մասին։ Դրանք ևս լուծված չեն։ Իրենց հուզող խնդիրների վերաբերյալ հերթական նամակը նրանք հանձնեցին ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանատուն, սպասելու են պատասխանի։ Դեսպանատնից հայտնեցին, որ նախորդ նամակն արդեն Փարիզում է։

Если наше правительство не признает нас беженцами, как нас будут возвращать в свои дома по трехстороннему соглашению – жители оккупированных районов Арцаха
09/11/2021 14:46
Жители оккупированных районов Республики Арцах – Гадрута и Шуши – требуют от правительства Армении предоставить им статус беженца, чтобы в дальнейшем могли защитить свои права. Они сегодня проводят акцию, которая стартовала с площади Республики и продолжается у посольства Франции в Армении.
«Год назад было подписано трехстороннее заявление, которое неприемлемо для народа, Но если мы руководствуемся пунктами этого документа, то там говорится о возвращении беженцев. Теперь, если наше родное правительство не признает нас беженцами, как будет происходить это возвращение? В договоре отмечается, что внутренне перемещённые лица и беженцы возвращаются на территорию Арцаха. Но нам не предоставляют никакого статуса», - заявил участник акции, член общественной организации «Армянское население, насильно перемещенное из Шуши» Ашот Арутюнян.
«Мы уже потеряли надежду на наше правительство, обращаемся в посольства иностранных государств, международные организации», - отметили участники акции.
Участники акции обратились также к вопросу мирного сосуществования с Азербайджаном, подчеркнув, что это невозможно.
«Мы обращаемся к мировому сообществу в связи с проводимой Азербайджаном преступной политикой. Алиев говорит, что они хотят мира, но что это за мир, если каждый день у нас есть жертвы в Арцахе и на границах Армении? Дружба с турком невозможна. История показала, что мира с турком не бывает. В политическом смысле они говорят друг другу: мы должны стать друзьями, наверное, идет такая игра. В действительности даже заявляющие это знают, что подобное невозможно», - сказала жительница Гадрута Ира Тамразян.
Жители оккупированных районов Арцаха обратились также к своим социальным проблемам, которые все еще не решены. Они передали в посольство Франции очередное письмо о волнующих их проблемах, и будут ждать ответа. В посольстве сообщили, что предыдущее письмо уже во Франции.