Ադրբեջանի ՊՆ-ն հայտարարում է, որ Ռուսաստանի խնդրանքով Հայաստանին է վերադարձրել շրջափակման մեջ հայտնված 60 զինծառայողի․ Երևանը հերքում է միջադեպի մասին լուրը
10/11/2021 17:54
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հաղորդել է Սյունիքի մարզի Սև լճի տարածքում հայ և ադրբեջանցի զինծառայողների միջև տեղի ունեցած միջադեպի մասին, ինչի հետևանքով, ըստ Բաքվի պնդման, շրջափակման մեջ է ընկել 60 հայ զինծառայող։
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը պնդում է, որ նոյեմբերի 9-ի ցերեկը ՀՀ ԶՈՒ 60 զինծառայող, երկու զինվորական բեռնատարով շարժվելով Սև լճի ուղղությամբ, տեղակայվել են ադրբեջանական բանակի դիրքեր տանող ճանապարհի վրա, փակել են այն և փորձել ամրանալ այնտեղ։
Ըստ հաղորդագրության, ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումներն այդ տարածքում հավելյալ մարդուժ և զինտեխնիկա են տեղակայել, ինչի արդյունքում մոտ 60 հայ զինծառայող հայտնվել է շրջափակման մեջ, նրանց բոլոր գործողությունները սահմանափակվել են։
«Առավոտյան, հաշվի առնելով ռուսական կողմի խնդրանքը, ադրբեջանցի զինծառայողները պայմաններ են ստեղծել նրանց վերադարձի համար», - ասվում է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հայտարարությունում։
Նշենք, որ ավելի վաղ Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունից «Արմենպրես»-ին հերքել էին տեղեկությունը, թե իբր ՀՀ Սյունիքի մարզի Սև լճի տարածքում ծեծկռտուք է տեղի ունեցել հայ և ադրբեջանցի զինվորականների միջև, և որ հայ զինծառայողներ են ընկել շրջափակման մեջ։ Հայաստանի ՊՆ-ում այդ տեղեկությունը որակել էին բացարձակ սուտ։ ՊՆ-ից հայտնել էին նաև, որ իրադրությունը կայուն է և ամբողջությամբ գտնվում է հայկական ԶՈՒ ստորաբաժանումների վերահսկողության ներքո։

Минобороны Азербайджана заявило, что по просьбе России вернул Армении 60 военных, попавших в окружение, в Ереване это опровергают
10/11/2021 17:38
Минобороны Азербайджана сообщает об инциденте между армянскими и азербайджанскими военнослужащими на территории Черного озера в Сюникской области Армении, в результате чего, по утверждению Баку, в окружение попали 60 армянских военнослужащих.
Утверждается, что днем 9 ноября около 60 военнослужащих ВС Армении на двух военных грузовиках, двигаясь в направлении Черного озера, расположились на дороге, ведущей к позициям азербайджанской армии, перекрыли путь и попытались укрепиться там.
В Минобороны Азербайджана сообщили, что подразделения азербайджанской армии разместили на этой территории дополнительный личный состав и боевую технику, в результате чего около 60 армянских военнослужащих оказались в окружении, все их действия были ограничены.
«Утром, с учетом просьбы российской стороны, азербайджанские военнослужащие создали условия для их возвращения», - отметили в Минобороны Азербайджана.
Напомним, что сегодня министерство обороны Армении опровергло слухи об инциденте с участием армянских и азербайджанских военных в районе Черного озера.
«Распространенные некоторыми азербайджанскими Telegram-каналами слухи о том, что якобы между армянскими и азербайджанскими военными произошла стычка в районе озера Черного озера Сюникской области и что армянские военнослужащие попали в окружение, абсолютная ложь», - говорится в заявлении.
В Минобороны заявили, что ситуация стабильная и полностью находится под контролем подразделений Вооруженных сил Армении.