Արցախում ռուս ուղղափառ եկեղեցի է բացվել
Ստեփանակերտի մոտակայքում գտնվող զինավանում տեղի է ունեցել ռուս ուղղափառ եկեղեցու բացման արարողությունը, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»։
Հանդիսավոր արարողությանը մասնակցել են Հարավային ռազմական օկրուգի հրամանատարի տեղակալ Ռուստամ Մուրադովը և Արցախում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատար Գենադի Անաշկինը։
«Ղարաբաղում ռուսական եկեղեցիները, ցավոք սրտի, չեն պահպանվել։ Բոլորը ոչնչացվել են բոլշևիկների կողմից՝ սովետական տարիներին։ Այս առումով ի պատիվ Քրիստոսի Ծննդյան ռուսական ուղղափառ եկեղեցու կառուցումը սրբազան, պատմական նշանակություն է ստանում»,- հանդիսավոր արարողությանը նշել է Ստեփանակերտի ռուսական համայնքի ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Բոդրովը։

В Карабахе открыли первый русский храм
Первый православный храм открыт в Нагорном Карабахе на территории российского военного городка под Степанакертом, сообщает «Интерфакс».
В торжественной церемонии приняли участие заместитель командующего войсками Южного военного округа Рустам Мурадов и командующий российским миротворческим контингентом в Нагорном Карабахе Геннадий Анашкин.
«Русских церквей в Карабахе, к великому сожалению, не сохранилось. Все были уничтожены большевиками в советские годы, и от этого обстоятельства возведенный русский православный храм в честь Рождества Христова приобретает сакральное, историческое значение», - сказал на церемонии председатель русской общины Степанакерта Александр Бодров.