Բոլորն են հասկանում, որ Ռուսաստանի ներկայությունը խաղաղության պահպանման երաշխիք է․ ռուսական խաղաղապահ առաքելությունը Արցախում հանդիսավոր միջոցառում է կազմակերպել
10/11/2021 16:01
Ստեփանակերտի մոտակայքում գտնվող զինվորական ավանում հանդիսավոր արարողություն է տեղի ունեցել՝ ԼՂ հակամարտության գոտում ռուսական խաղաղապահ առաքելության ներկայության մեկամյակի կապակցությամբ, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»։
«Ուղիղ մեկ տարի առաջ խաղաղապահների ստորաբաժանումը, ռուսական խաղաղապահ զորախմբի առաջին հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովի հրամանատարությամբ, մուտք գործեց Լեռնային Ղարաբաղ։ Այս մեկ տարվա ընթացքում հսկայական աշխատանք է տարվել՝ ռուսական խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում իրավիճակի կայունացման և տարածաշրջանում խաղաղության վերահաստատման ուղղությամբ։ Խաղաղապահները ոչ միայն պաշտպաններ են, այլև կյանքի կոչողներ»,- դիմելով զինծառայողներին՝ ասել է ԼՂ-ում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Գենադի Անաշկինը։
Նա ընդգծել է, որ խաղաղապահների ծառայությունը բարդ պայմաններում է անցնում։ «Խաղաղապահների տքնաջան ու պատասխանատու աշխատանքի շնորհիվ հակառակորդ կողմերի միջև հակամարտությունները կանխվում են»,- նշել է նա։
Հանդիսավոր միջոցառմանը մասնակցել է նաև ռուսական խաղաղապահ զորախմբի առաջին հրամանատար, Հարավային ռազմական օկրուգի հրամանատարի տեղակալ Ռուստամ Մուրադովը՝ օկրուգի այլ ներկայացուցիչների հետ, ինչպես նաև տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչներ։
«Ամբողջ տարվա ընթացքում խաղաղապահ առաքելությունը 280 000-ից ավելի մարդասիրական և բուժօգնության տրամադրման տարատեսակ միջոցառումներ է իրականացրել։ 40-ից ավելի բնակավայրերում մարդասիրական տարբեր ակցիաներ են կազմակերպվել»,- ասել է Մուրադովը։
Նա պետական և գերատեսչական պարգևներ է հանձնել խաղաղապահ առաքելության իրականացման ընթացքում աչքի ընկած զինծառայողներին։
«Տարածաշրջանի բնակչությունը աջակցում է հակամարտության գոտում ռուսական խաղաղապահ առաքելության տեղակայման որոշմանը։ Բոլորն են հասկանում, որ Ռուսաստանի ներկայացվածությունը թույլ կտա պահպանել խաղաղությունն ու տարածաշրջանում անվտանգ կյանք ապահովել»,- ավելի ուշ, լրագրողների հետ զրույցում ասել է Գենադի Անաշկինը։
Միջոցառման շրջանակում խաղաղապահների սպառազինության ու զինտեխնիկայի ցուցադրություն է կազմակերպվել, ցուցադրվել է նաև Ми-8АМТШ ուղղաթիռը՝ հագեցած բժշկական մոդուլով, «Օռլան-10» և «Ֆորպոստ» անօդաչու թռչող սարքերը։
Խաղաղապահները ցուցադրել են ռազմական ոստիկանության ուղեկցությամբ մարդասիրական բեռներ տեղափոխող շարասյան վրա պայմանական հետախուզադիվերսիոն խմբերի հարձակմանը դիմակայելու, ինչպես նաև բանակային ավիացիայի կազմում գտնվող Ми-8АМТШ «Տերմինատոր» ուղղաթիռի տուժած անձնակազմի տարհանման դրվագներ, БТР-82А զրահափոխադրիչից դեսանտների իջեցման հմտություններ, զրահափոխադրիչի պաշտպանությամբ տեղաշարժվելու մարտավարական, ինչպես նաև ձեռնամարտի հնարքներ։

Все понимают, что присутствие России позволит сохранить мир: миротворцы в Нагорном Карабахе отметили первую годовщину ввода в зону конфликта
На территории военного городка под Степанакертом в среду состоялся торжественный митинг по случаю первой годовщины ввода российского миротворческого контингента в зону нагорно-карабахского конфликта, сообщает «Интерфакс».
«Ровно год назад подразделение миротворцев под руководством первого командующего российским миротворческим контингентом генерал-лейтенанта Рустама Мурадова вошли в Нагорный Карабах. За этот год проведена колоссальная работа по стабилизации обстановки в зоне ответственности российского миротворческого контингента и восстановлении мира в регионе. Миротворцы - это не только защитники, но и созидатели», - обратился к военнослужащим командующий контингентом в Нагорном Карабахе генерал- лейтенант Геннадий Анашкин.
Он подчеркнул, что служба миротворцев проходит в сложных условиях. «Кропотливая и ответственная работа, проводимая миротворцами, предотвращает конфликты между враждующим сторонами», - указал командующий.
В торжественном мероприятии приняли участие первый командующий российским миротворческим контингентом - заместитель командующего войсками Южного военного округа (ЮВО) Мурадов, представители командования ЮВО и местных органов самоуправления.
«В течение всего года нами, миротворческим контингентом, проведено более 280 тыс. различных мероприятий гуманитарного и медицинского характера. Проведены различные гуманитарные акции в более чем 40 населенных пунктах», - сказал Мурадов.
Он вручил государственные и ведомственные награды военнослужащим, отличившимся в ходе выполнения миротворческой миссии.
«Население региона поддерживает решение о развертывании российского миротворческого контингента в зоне конфликта. Все понимают, что присутствие России позволит сохранить мир и обеспечить безопасную жизнь в регионе», - сказал позднее журналистам Анашкин.
В рамках мероприятия была организована выставка вооружения и военной техники миротворцев, в том числе вертолета Ми-8АМТШ, оборудованного медицинским модулем, беспилотных летательных аппаратов «Орлан-10» и «Форпост».
Миротворцы продемонстрировали эпизод отражения нападения условных диверсионно- разведывательных групп на колонну миротворческой техники с гуманитарным грузом, сопровождаемой подразделением военной полиции, а также эвакуации пострадавшего вертолетом армейской авиации Ми-8АМТШ «Терминатор». На плацу военнослужащие показали навыки десантирования из бронетранспортеров БТР-82А, тактические элементы перемещения под прикрытием бронетехники, приемы рукопашного боя. Торжественная церемония завершилась выносом 100-метрового государственного флага России.