100 օրից ավելի է՝ կալանքի տակ է վաստակաշատ բժիշկ, պրոֆեսոր Արմեն Չարչյանը․ հանցավոր անտարբերությունն աններելի է․ «ԱԱԾ պահեստազորի սպաների միությունը» հայտարարություն է տարածել
«ԱԱԾ պահեստազորի սպաների միությունը» հայտարարություն է տարածել՝ անընդունելի համարելով հանցավոր անտարբերությունը վաստակաշատ բժիշկ, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Չարչյանի կարգավիճակի նկատմամբ։
Հայտարարությունում ասվում է․
«100 օրից ավելի է՝ կալանքի տակ է վաստակաշատ բժիշկ, բժշկագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Արմեն Չարչյանը․ բազմաթիվ հիվանդների մահվան ճիրաններից փրկած, կյանք վերադարձրած անձ, մարդ, ով այս օրերին էլ կարող էր շարունակել Տիրոջ կամքով իրեն շնորհված մարդասիրական առաքելությունը:
Նրան կալանքի տակ պահելու իրավական հիմքերի, մինչև դատավարությունն
ազատ արձակելու հնարավորությունների մասին բազմիցս է խոսվել, սակայն իշխանությունների կողմից իջեցված ակնհայտ քաղաքական պատվերը շարունակում է անել իր սև գործը` կամակատարի կարգավիճակում պահելով դատական ատյանին: Վերջինս քաղաքական պատվեր իջեցնողի հետ ակնհայտորեն մոռանում է, որ գալու է անխուսափ հատուցման պահն ու այն հնչելու է օրենքի ողջ խստությամբ:
Հատկանշական է, որ քաղաքացիական հասարակության թույլ դիմադրության կողքին շարունակում է քար լռություն պահպանել բժշկական համքարությունը, որը կարծես թե պիտի առանձնապես շահագրգռված լիներ կոլեգայի ճակատագրով:
Իսկ առավել զարհուրելին ՀՀ առողջապահության նախարարության դիրքորոշումն է: Հրաշալի տեղեկացված լինելով պրոֆեսորի ծանր առողջական խնդիրներից, դեռևս սեպտեմբերի 25-ին նշանակված դատաբժշկական փորձաքննությունից ու դրա եզրակացության բացակայությունից` այն պահպանում է մահաշունչ լռություն:
Ոչ պակաս հատկանշական է ՀՀ-ում ներկայացված միջազգային կազմակերպությունների, դեմոկրատական աշխարհի պիտակ կրող երկրների դեսպանատների, դիվանագիտական ներկայացուցչությունների պահվածքն ու վարքագիծը, որոնք, զորօրինակ, մի թիթեռնիկի համար կարող են համաշխարհային աղմուկ բարձրացնել, բազմաթիվ օրենքների ու օրինագծերի փոփոխման, խմբագրման հարց բարձրաձայնել, սակայն այս դեպքում քար լռություն են պահպանում, ինչպես համրախոս եղան Արցախյան պատերազմը սանձազերծած Ադրբեջանին դատապարտելու, ագրեսորի գնահատական տալու հարցում:
Հարկ ենք համարում զգուշացնել, որ պահպանվող հանցավոր անտարբերությունն աններելի է, իսկ պատեհապաշտությունը, երկակի ստանդարտներով գործելը վատ նշան․ այն անխուսափելիորեն ունենալու է բումերանգի էֆեկտ»:

Заслуженный врач Армен Чарчян более 100 дней находится под арестом: преступное безразличие непростительно – Союз офицеров запаса СНБ
Союз офицеров запаса СНБ распространил заявление, посчитав недопустимым преступное безразличие к статусу депутата фракции «Армения», заслуженного врача Армена Чарчяна.
«Уже больше 100 дней содержится под арестом заслуженный врач, доктор медицинских наук, профессор Армен Чарчян – человек, спасший от смерти и вернувший к жизни многочисленных больных, который в эти дни также мог продолжать свою гуманитарную миссию.
О правовых основаниях его содержания под арестом и возможностях освобождения до судебного процесса говорилось неоднократно, однако спущенный властями явный политический заказ продолжает делать свое черное дело – держа судебную инстанцию в статусе исполнителя. Последняя вместе со спустившим заказ очевидно забывает, что придет час неминуемой расплаты и она будет озвучена по всей строгости закона.
Примечательно, что наряду со слабым протестом гражданского общества продолжает хранить молчание медицинское сообщество, которое, казалось, должно было быть особо заинтересованно судьбой коллеги. Еще более возмутительна позиция министерства здравоохранения Армении. Будучи прекрасно осведомленным о серьезных проблемах со здоровьем профессора, о назначенной еще 25 сентября судебно-медицинской экспертизе и отсутствии ее заключения, оно хранит смертоносное молчание.
Не менее примечательно поведение представленных в Армении международных организаций, посольств и дипломатических миссий так называемых стран демократического мира, которые могут, к примеру, из-за одной бабочки, поправок в законы и законопроекты поднять шум на весь мир, а в этом случае хранят каменное молчание, как сделали это и в вопросе осуждения развязавшего войну против Арцаха Азербайджана и его оценки как агрессора.
Считаем необходимым предупредить, что сохраняющееся преступное безразличие непростительно, а приспособленчество, применение двойных стандартов – плохой знак: он неизбежно будет иметь эффект бумеранга», - говорится в заявлении.