Երկու օր է՝ ժողովուրդը գյուղից ելումուտ չունի, հիվանդանոցային բուժման կարիք ունեցող հիվանդներին անգամ հնարավոր չէ Գորիս տեղափոխել. Բարձրավանի գյուղապետ
Գորիս-Կապան ճանապարհին ադրբեջանական անցակետերի տեղակայումից հետո դեպի Գորիս գնալու մեր ճանապարհը կտրվել է, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Բարձրավանի համայնքապետ Օնիկ Ավագյանը։
«Ավելի շուտ՝ նախկին ճանապարհը չկա։ Հիմա մենք ստիպված պետք է օգտվենք այլընտրանքային ճանապարհներից։ Այլընտրանքային ճանապարհ կառուցվում է, բայց այս պահի դրությամբ անօգտագործելի է, հնարավոր չէ դրանով երթևեկել։
Երկու օր է՝ ժողովուրդը գյուղից ելումուտ չունի, ոչ մեկը ոչ ելք է անում, ոչ մուտք։ Այսօր Գորիսի փոխքաղաքապետ Կարո Քոչարյանն է եկել, լրագրողներ են ամենագնաց «Նիվայով» մի կերպ հասել։ Այս վիճակն է», - նկարագրեց Օնիկ Ավագյանը՝ հավելելով, որ բարձրավանցիները կոմունիկացիոն սահմանափակումների հետ կապված դժգոհություններ և լուրջ մտահոգություններ ունեն։
«Չնայած սրան՝ գյուղում խուճապային տրամադրություններ չկան։ Օրինակ, մտահոգություններ կան հենց այլտնտրանքային՝ Տաթևի կողմից կառուցվող ճանապարհի հետ կապված։ Այն, նախկին ճանապարհի համեմատ, կրկնակի երկար է։ Եթե ոչ մի բան չկա, գոնե վառելիքի մասով մտահոգություն կա։ Եթե մինչև հիմա տաքսին 5000 դրամով էր Գորիս տանում-բերում, հիմա 10000 դրամով կտանի, այսինքն՝ մեր ծախսը կրկնակի կավելանա», - ասաց Ավագյանը։
Բարձրավանի գյուղապետը միաժամանակ հավելեց, որ պարենային խնդիրներին զուգահեռ՝ գյուղի առջև ծառացել են մի շարք այլ խնդիրներ, այդ թվում՝ առողջապահական բնույթի։
«Աստված ոչ անի՝ եթե Բարձրավանում մարդ վատանա, չգիտենք՝ ինչ կանենք։ Այս պահի դրությամբ գյուղում հիվանդներ ունենք, որոնք հիվանդանոցային բուժման կարիք ունեն, բայց հնարավոր չէ նրանց Գորիս տեղափոխել։ Եթե շտապօգնության մեքենա կանչենք, չի կարողանա գալ։ Ուղղակի հնարավոր չէ, որ այդ մեքենաներն այլընտրանքային ճանապարհով Գորիս հասնեն։ Դրա համար էլ առաջարկել եմ, որ եթե հնարավոր է, գոնե Կապանից շտապօգնության մեքենա մոտենա՝ այն ասֆալտային, իսկակական ճանապարհով՝ ռուսների կամ մեր սահմանապահների ուղեկցությամբ», - ասաց Օնիկ Ավագյանը։

Уже два дня люди не могут выехать из села, даже больных не можем перевезти в Горис – глава села Бардзраван
12/11/2021 18:21
После размещения на дороге Горис-Капан азербайджанского пропускного пункта наша дорога в Горис оказалась отрезана, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am руководитель села Бардзраван Овик Авагян.
«А точнее, прежней дороги нет. Сейчас мы вынужденно должны пользоваться альтернативными дорогами. Альтернативная дорога строится, но на данный момент, она неиспользуемая, по ней невозможно ездить.
Уже два дня люди не могут выехать из села, никто ни приезжает, ни уезжает. Сегодня приехал вице-мэр Гориса Каро Кочарян, журналисты кое-как добрались на «Ниве». Такая ситуация», - рассказал Овик Авагян, добавив, что у жителей Бардзравана есть недовольство и серьезная обеспокоенность в связи с блокированием транспортных  коммуникаций.
«Несмотря на это, в селе нет паники. Но есть обеспокоенность, связанная, например, с альтернативной дорогой, которая строится со стороны Татева. По сравнению с прежней дорогой, она в два раза длиннее. Если даже нет ничего другого, то обеспокоенность по части топлива точно есть. Если до сих пор такси возили в Горис и обратно за 5000 драмов, то сейчас будут отвозить за 10000 драмов, то есть наши затраты в два раза увеличатся», - сказал Авагян.
Глава общины Бардзраван также отметил, что параллельно с проблемой продовольствия, в селе возник и ряд других проблем, в том числе здравоохранительного характера.
«Не дай Бог, если в Бардзраване кому-то станет плохо, мы даже не знаем, что делать. На данный момент в селе есть больные, которые нуждаются в стационарном лечении, но их невозможно перевезти в Горис. Если мы вызовем машину скорой помощи, то она не сможет приехать. Просто невозможно, чтобы эти машины доехали до Гориса по альтернативной дороге. Поэтому я предложил, если возможно, чтобы машина скорой помощи приехала из Капана по той асфальтированной, подлинной дороге – в сопровождении российских или наших пограничников», - сказал Оник Авагян.