Ռոման Տրոցենկոն ձեռք է բերել ԶՊՄԿ բաժնետոմսերի մեծ մասը Միրզաազիզ Մուսախանովի և Ռոման Խուդոլիի մասնակցությամբ
12/11/2021 15:10
«Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ը նոյեմբերի 4-ին ընկերության իրական շահառուների վերաբերյալ հայտարարագիր է ներկայացրել։
Կոմբինատի ամենախոշոր բաժնետերը «Գեոպրոմայնինգ» ընկերությունների խմբի տնօրենների խորհրդի նախագահ Ռոման Տրոցենկոն է. ընդհանուր բաժնետիրական կապիտալում նրա մասնակցությունը 32,4 տոկոս է։
Կոմբինատում նոր բաժնետեր է Միրզաազիզ Մուսախանովը. վերջինս 8,1 տոկոս բաժնետոմս ունի։ Մուսախանովը «Աէրոպորտ Տոլմաչովո» ԲԸ տնօրենների խորհրդի անդամ է։ Այդ ընկերությունը «Նովապորտ» հոլդինգի կազմում է, որի 50% սեփականատերը Տրոցենկոյին պատկանող AEON Corporation ընկերությունն է։
4,5 տոկոսի չափով բաժնետեր էլ դարձել է «Գեոպրոմայնինգ» ԲԲԸ նախագահ Ռոման Խուդոլին:
Հիշեցնենք՝ սեպտեմբերին «Գեոպրոմայնինգին» պատկանող «Արդյունաբերական ընկերությունը» ձեռք էր բերել ԶՊՄԿ բաժնետոմսերի 60 տոկոսը, այնուհետև` 15%-ը նվիրել ՀՀ կառավարությանը։
Ըստ հայտարարագրի՝ ԶՊՄԿ-ում 12,4 տոկոս բաժնեմաս ունի Ռուսաստանի առողջապահության ու սոցիալական զարգացման նախկին նախարար Միխայիլ Զուրաբովը։
ԶՊՄԿ-ի 7,5 տոկոսը պատկանում է նախկին գլխավոր տնօրեն Մհեր Պոլոսկովին։
Եվս 15 տոկոս մասնակցություն ունի հենց ԶՊՄԿ-ը։
«Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ում 2,5 տոկոս բաժնեմաս ունի նաև «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, Սյունիքի նախկին մարզպետ Վահե Հակոբյանի եղբայրը՝ Կարեն Հակոբյանը. նույնքան բաժնեմաս էլ ունի Գուրգեն Ամբարյանը։
Նշենք նաև, որ ԶՊՄԿ տնօրենների խորհրդի անդամի պաշտոնում քննարկվում է ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի թեկնածության հարցը։

Зангезурский медно-молибденовый комбинат представил реальных бенефициаров компании
Зангезурский медно-молибденовый комбинат (ЗММК) представил 4 ноября декларацию о реальных бенефициарах компании.
Согласно опубликованным данным, самый крупный акционер ЗММК – председатель Совета директоров группы компаний GeoProMining Роман Троценко, ему принадлежат 32,4% акций комбината.
Новый акционер ЗММК Мирзаазиз  Мусаханов, которому принадлежат 8,1% акций. Мусаханов – член совета директоров АО «Аэропорты Толмачево». Эта компания входит в состав холдинга «Новапорт», 50% акций которой принадлежит компании Троценко AEON Corporation.
Главе GeoProMining Роману Худолию принадлежат 4,5% акций.
Напомним, АО «Промышленная компания» (на 100% принадлежит GeoProMining) 30 сентября 2021 года приобрело 60% акций Зангезурского медно-молибденового комбината, после чего 15% акций были переданы правительству Армении.
Согласно декларации, 12,4% акций ЗММК принадлежат бывшему министру здравоохранения и социального развития России Михаилу Зурабову, 7,5% – бывшему директору ЗММК, гражданину России Мгеру Полоскову.
Еще 15% принадлежат самому ЗММК.
Брату депутата парламента Армении, бывшего губернатора Сюника Ваге Акопяна Карену Акопяну принадлежит  2,5% акций ЗММК, столько же акций имеет Гурген Амбарян.
Отметим также, что в настоящее время обсуждается вопрос назначения Тиграна Авиняна на должность члена Совета директоров ЗММК.