Քանաքեռում սպանված «Տյուշի» չորս որդիները ձերբակալված են
Քանաքեռում երեկ տեղի ունեցած աղմկահարույց սպանությունների՝ Արթուր Ղազարյանի՝ «Քանաքեռցի Տույի», ԱԺ նախկին պատգամավոր Արտուշ Սիմոնյանի՝ «Տյուշի» և ևս երկու անձի, դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ձերբակալված է 5 անձ, այդ թվում՝ «Տյուշի» բոլոր չորս որդիները։ Ձերբակալվածներից մեկը 19-ամյա երիտասարդ է։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին ՀՀ քննչական կոմիտեից։
Հիշեցնենք, որ ժամը 02.40-ի սահմաններում զինված ընդհարում է տեղի ունեցել ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Արտուշ Սիմոնյանի տանը, որի հետեւանքով 4 անձ սպանվել է, նրանց թվում՝ տանտերը, քրեական հեղինակություն համարվող Քանաքեռցի Տույը։
Մեր աղբյուրների փոխանցմամբ՝ կողմերի միջեւ առկա տարաձայնությունների քննարկման ժամանակ առաջինը կրակել է քրեական հեղինակությունը՝ Քանաքեռցի Տույը, որն այս ընտրություններում, ըստ շրջանառվող տեղեկությունների, հանդես է եկել որպես Նիկոլ Փաշինյանի թիմի անդամ՝ աշխատելով ՔՊ-ի օգտին։ Իսկ կրակոցներն արձակվել են Արայիկ Հարությունյանի կողմից պարգեւատրված զենքով։ Այնուհետեւ՝ Ա.Սիմոնյանի որդին ավտոմատով կրակոցներ է արձակել Տույի ու նրա մարդկանց ուղղությամբ։
Փոխհրաձգության արդյունքում 4 անձ սպանվել է, որոնցից երկուսը մահացել են տեղում՝ ԱԺ նախկին պատգամավորն ու քրեական հեղինակությունը, եւս երկուսը՝ հիվանդանոցում։ Հրազենային վնասվածքներով 4 անձ շարունակում է բուժօգնություն ստանալ հիվանդանոցում։ Վիրավորների թվում է նաեւ Արտուշ Սիմոնյանի՝ Տյուշի որդին։ Ոստիկանությունը հայտնել է, որ դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել է 45 պարկուճ և գնդակ, 4 ատրճանակ, 2 ինքնաձիգ՝ փամփուշտներով։
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 6-րդ կետերի և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով՝ շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով երկու և ավելի անձանց սպանության և ապօրինի կերպով զենք պահելու համար։

Задержаны четверо сыновей убитого экс-депутата Артуша Симоняна
В рамках уголовного дела, возбужденного по факту убийства криминального авторитета «Канакерци Туя», бывшего депутата парламента Армении Артуша Симоняна (Тюш) и еще двух человек задержаны 5 человек, в том числе все четверо сыновей Тюша. Один из задержанных – 19-летний юноша. Об этом «ФактИнфо» сообщили в Следственном комитете Армении.
Напомним, накануне в 02:40 произошел вооруженный инцидент в доме Артуша Симоняна, в результате которого были убиты 4 человека, в том числе криминальный авторитет «Канакерци Туй» и хозяин дома.
По данным нашего источника, первым в ходе разборки, возникшей на почве разногласий между сторонами, выстрелил криминальный авторитет «Канакерци Туй», который на текущих выборах, согласно муссируемым сведениям, выступал в качестве члена команды Никола Пашиняна и работал в пользу «Гражданского договора». А выстрелы были произведены из оружия, подаренного Араиком Арутюняном. Затем сын А. Симоняна открыл огонь из автомата по «Тую» и людям из его окружения. При перестрелке были убиты 4 человека. Двое из них скончались на месте, еще двое – в больнице.
Еще четверо с огнестрельными ранениями были доставлены в медцентр, где продолжают лечение. Среди раненых и сын Артюша Симоняна. Как ранее сообщила Полиция, при осмотре места происшествия обнаружены 45 гильз и пуль, 4 пистолета, 2 автомата с патронами. По данному факту возбуждено уголовное дело по пунктам 1 и 6 части 2 статьи 104(убийство двух или более лиц, совершенное способом, опасным для жизни многих людей) и части 1 статьи 235(незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) УК Армении.