«Ժողովուրդ». Սյունիքում տեղադրված անցակետը «մեսիջ է»՝ եթե չլինի «միջանցք», նմանատիպ անցակետեր կլինեն Արցախում, մեկ ուրիշ հատվածում, որտեղ կկարողանան տեղակայվել. Հակոբյան
12/11/2021 09:54
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Իշխանությունն այժմ անում է այն, ինչ նախատեսված է եռակողմ հայտարաությամբ, ուղղակի այն մաս-մաս է ներկայացնում հասարակությանը։ ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի նախկին պետ, Արցախի հերոս Մովսես Հակոբյանը «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում դեռ ամիսներ առաջ ասել էր, որ Գորիս-Կապան ճանապարհահատվածը 2020-ի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ է Ադրբեջանին անցել:
«Նոյեմբերի 9-ին ստորագրված փաստաթղթով արդեն պարզ էր՝ Ադրբեջանը տեղակայվելու է այդ ճանապարհին, իսկ նրանք, ովքեր միայն այսօր են զարմանում, ապա կա՛մ աշխարհագրություն չգիտեն, կա՛մ չեն հասկացել ստորագրված փաստաթղթի էությունը:
Ստացվում է՝ այսօր Ադրբեջանն իր տարածքում անում է այն, ինչ ցանկանում է: Եթե այսօր սահմանային անցակետ է տեղադրել, վաղը կարող է փորել այդ ճանապարհը ու այդտեղով տրանսպորտային միջոցների երթևեկը չթույլատրել կամ ձերբակալել այդտեղով անցնող մեր քաղաքացիներին՝ մեղադրելով Ադրբեջանի դեմ կատարած հանցագործության համար: Ամեն ինչ կարող է լինել», - մեզ հետ զրույցում մանրամասնում էր Հակոբյանը:
Ըստ Արցախի հերոսի՝ Ադրբեջանը Սյունիքով դեպի Նախիջևան գնացող միջանցք ունենալու ցանկություն ունի: Ալիևի խոսքերն էր մեջբերում, որ «եթե միջանցք բառը ձեզ դուր չի գալիս, ապա կարող ենք Լաչինի միջանցքը ևս վերանվանել»: Իսկ եթե Լաչինի միջանցքը վերանվանվի, բացատրում է ՀՀ ԶՈւ ԳՇ նախկին պետը, ու այն դառնա ՀՀ-ն Արցախին կապող ուղղակի ավտոմայրուղի, ապա Ադրբեջանն այդտեղ էլ մաքսային ու անձնագրային կետեր տեղադրելու հարց կբարձրացնի:
«Այսինքն՝ Սյունիքում տեղադրված անցակետը «մեսիջ է» մեր իշխանությանը, որ եթե չլինի «միջանցք», ապա նմանատիպ անցակետեր կլինեն Արցախում, Սյունիքում, վաղը, մյուս օրը՝ մեկ ուրիշ հատվածում, որտեղ կկարողանան տեղակայվել Ադրբեջանի զինված ուժերը: Ու հենց այսպես կձևավորվեն մեր հարաբերությունները», - հավելում էր մեր զրուցակիցը»։

«Жоховурд»: Установленный в Сюнике пропускной пункт – «месседж» властям Армении
Газета «Жоховурд» пишет, что сейчас власти Армении делают то, что предусматривалось трехсторонним заявлением, просто это представляется обществу по частям. Бывший начальник Генштаба ВС Армении, Герой Арцаха Мовсес Акопян в беседе с изданием еще несколько месяцев назад сказал, что участок дороги Горис-Капан был передан Азербайджану согласно заявлению от 9 ноября 2020 года.
«Уже из подписанного 9 ноября документа было ясно, что Азербайджан разместится на этой дороге, а те, кто только сегодня удивляются, либо не знают географии, либо не поняли суть подписанного документа.
Получается, сегодня Азербайджан делает на своей территории, что хочет. Если сегодня установил пограничный пункт, то завтра может перерыть эту дорогу и запретить проезд транспорта по этому участку или задержать проезжающих по нему наших граждан, обвинив их в преступлении против Азербайджана. Все может произойти», - заявил Мовсес Акопян.
По словам Героя Арцаха, Азербайджан хочет получить коридор через Сюник к Нахичевану. Он процитировал слова Алиева, что «если слово коридор вам не нравится, то можете переименовать также Лачинский коридор». А если Лачинский коридор будет переименован и станет просто автотрассой, соединяющей Армению с Арцахом, то Азербайджан поставит вопрос открытия пунктов таможенного и паспортного контроля также там.
«То есть, установленный в Сюнике пропускной пункт – это «месседж» нашим властям, что если не будет коридора, то подобные пропускные пункты будут в Арцахе, Сюнике, а завтра-послезавтра, в каком-нибудь другом месте, где удастся разместиться вооруженным силам Азербайджана. Именно так будут формироваться наши отношения», - добавил Мовсес Акопян.