Երևանում կկայանա տնտեսության մեջ խելացի լուծումների կիրառությանը նվիրված Silicon Mountains գագաթնաժողովը
13/11/2021 11:30
Նոյեմբերի 19-ին Մատենադարանում կկայանա SILICON MOUNTAINS 2021 տեխնոլոգիական միջազգային գագաթնաժողովը, որը նվիրված է տնտեսության մեջ խելացի լուծումների կիրառությանը (Digital Smart Economy)։
Արդեն երկրորդ անգամ միջոցառման կազմակերպիչն է Տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միությունը։ Գագաթնաժողովի շրջանակներում կքննարկվեն խելացի լուծումների կիրառման և տնտեսության թվայնացման հեռանկարները։
Գագաթնաժողովի հատուկ հյուրն է լինելու Սինոփսիս վերազգային ընկերության նախագահ Դր․ Չի-Ֆուն Չանը (Chi-Foon Chan), ով ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի 2020 թվականի (GIT Award 2020) մրցանակակիրն է։
Այս մասին հայտարարվեց Մատենադարանի նիստերի դահլիճում այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում, որին մասնակցում էին «Յունիքոմփ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն և ՏՀՏ գործատուների միության նախագահ Արմեն Բալդրյանը, ՏՀՏ գործատուների միության գործադիր տնօրեն Էդուարդ Մուսայելյանը, ՏՀՏ գործատուների միության խորհրդի անդամ, Վիվա-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, «Սինոփսիս Արմենիա» ՓԲԸ տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը և «ԱԿԲԱ բանկ» ԲԲԸ գլխավոր գործադիր տնօրեն Հակոբ Անդրեասյանը:
Գագաթնաժողովի գլխավոր հովանավորը «Յունիքոմփ» ընկերությունն է, իսկ աջակիցներն են ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը, «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերությունն ու «ԱԿԲԱ բանկ»-ը:
«SILICON MOUNTAINS-ը Սիլիկոնյան հովտին մեր համարժեք պատասխանն է՝ դեռ միայն գագաթնաժողովի տեսքով: Այն խոսում է մեր դիրքավորման մասին, թե որտեղ ենք ցանկանում լինել գլոբալ տեխնոլոգիական քարտեզի վրա՝ ցույց տալով մեր երկիրը որպես բարդ ինժեներական լուծումներ առաջարկող և արտահանող երկիր: Հայաստանի ամենակարևոր խնդիրներից է գնալ թվային լուծումները ակտիվ կիրառելու և արտահանելու ուղղությամբ: Մենք աշխարհում կարող ենք մրցակցային լինել միայն որակյալ ինժեներների առկայության պարագայում»,- նշել է ՏՀՏ գործատուների միության գործադիր տնօրեն Էդուարդ Մուսայելյանը:
«Գագաթնաժողովն իրենից ներկայացնելու է բիզնեսի գլխավոր դեմքերի հանդիպում և բաց քննարկում: Ընկերությունների ղեկավարները կներկայացնեն իրենց փորձը, ծրագրերը՝ դառնալով օրինակ այլ բիզնեսների համար: Այսօր կան ոլորտներ, որոնք քիչ կապ ունեն ժամանակակից տեխնոլոգիաների հետ և չունեն զարգացման համար անհրաժեշտ ողջ ինֆորմացիան: Հարկավոր է հնարավորինս արագ փոխանցել այդ տեղեկատվությունը, որպեսզի բիզնեսները մրցունակ մնան միջազգային շուկայում», - ընդգծել է «Յունիքոմփ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն և ՏՀՏ գործատուների միության նախագահ Արմեն Բալդրյանը:
«Այս գագաթնաժողովը հստակ թիրախ ունի՝ տնտեսության տարբեր ճյուղերում տեղեկատվական տեխնոլոգիաները որպես գործիք օգտագործելու գործոնը, ինչը Հայաստանում, ցավոք, այնքան էլ բարվոք վիճակում չէ: Կարծում ենք, որ տնտեսության տարբեր ճյուղեր ներկայացնող մեր գործարարները պետք է նմանատիպ միջոցառումների մասնակցեն, որպեսզի ընդհանուր տնտեսության թվայնացման վերաբերյալ ունենան պատկերացումներ, ինչպես նաև համագործակցության եզրեր գտնեն միմյանց հետ»,- նշել է «Սինոփսիս Արմենիա» ՓԲԸ տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը, հավելելով, որ դեռ խորհրդային տարիներին Հայաստանը յուրահատուկ Սիլիկոնյան հովիտ էր և այժմ հարկավոր է վերականգնել այդ ավանդույթը՝ տեխնոլոգիական զարգացման միջոցով:
«Մենք պետք է մտածենք մեր երկրի թվային ապագայի, թվային տնտեսություն ունենալու մասին: Պետք է հասկանալ, թե թվային տնտեսություն ունենալու ճանապարհին ինչպես պետք է զարգանա գործարար աշխարհը: Պետք է սկսել մտածել նոր պրոդուկտների և ծառայությունների ստեղծման և արտահանման մասին»,- նշել է «ԱԿԲԱ բանկ» ԲԲԸ գլխավոր գործադիր տնօրեն Հակոբ Անդրեասյանը:
«ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակաբաշխությունը կհամընկնի Silicon Mountains գագաթնաժողովի հետ: ՏՀՏ ոլորտը որակապես նոր մակարդակի բարձրացրած բացառիկ անհատականություններից ու մերօրյա կենդանի լեգենդներից մեկը, ով հյուրընկալվելու է մեր երկրում, իր ներկայությամբ մեծապես կխթանի երիտասարդության ուշադրությունը գագաթնաժողովի հանդեպ, որտեղ պետությունը, ոլորտի ընկերություններն ու մասնագետները կքննարկեն Հայաստանի թվային օրակարգին ու ապագային առնչվող հարցեր: Մենք բոլորս համատեղ մեծ անելիք ունենք. պետք է խրախուսենք նորարար մտածելակերպը, պետք է ամրապնդենք երիտասարդների հավատը սեփական ուժերի ու կարողությունների հանդեպ: Այսօր առավել, քան երբևէ, մեզ անհրաժեշտ է ներդնել օր ու գիշեր աշխատելու, սեփական, այլ ոչ թե՝ ուրիշի տրորած արահետով քայլելու արտադրողականության մշակույթն ու արժեհամակարգը»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

On November 19, the SILICON MOUNTAINS 2021 International Technological Summit on Digital Smart Economy will be held at Matenadaran (the Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts).
The event is organized by the Union of Employers of Information and Communication Technology (UEICT). Held for the second time, the summit will feature discussions on the prospects of application of smart solutions and digitization of economy.
The summit will welcome a special guest - President and co-Chief Executive Officer of Synopsys, recipient of the 2020 Global IT Award of Armenia, Dr. Chi-Foon Chan.
The announcement was made today during the press conference at the conference hall of the Matenadaran. The press conference featured CEO at UNICOMP CJSC and President of UEICT Armen Baldryan, Executive Director of UEICT Eduard Musayelyan, Viva-MTS General Manager and UEICT Board Member Ralph Yirikian, Director of Synopsys Armenia Hovik Musayelyan and CEO of ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK CJSC Hakob Andreasyan.
The general sponsor of the summit is UNICOMP. The event is supported by the Ministry of High-Tech Industry, Synopsys Armenia and ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK.
"This summit has a clear goal - the factor of using information technologies as a tool in different sectors of the economy, which, unfortunately, is not in a good condition in Armenia. We think that Armenian businessmen representing different sectors of the economy should take part in similar events in order to have ideas about the digitalization of the economy, as well as to find ways of cooperation with each other," said Hovik Musayelyan, Director of Synopsys Armenia, adding that Armenia was a unique Silicon Valley during the Soviet Unions and now it is necessary to restore that tradition through technological development.
"SILICON MOUNTAINS is our adequate response to Silicon Valley, at this moment only in the form of a summit. It shows our position on where we want to be on the global technological map, showing our country as one that is offering and exporting sophisticated engineering solutions. One of the most important challenges for Armenia is to actively use and export digital solutions. We can be competitive in the world only with the existence of qualified engineers, "said Executive Director of UEICT Eduard Musayelyan.
"The summit includes meetings of business leaders and an open discussion. The leaders of the companies will present their experience and plans by becoming an example for other businesses. Today, there are areas that have little to do with modern technology and do not have all the information needed for development. It is necessary to provide this information as soon as possible so that businesses remain competitive in the international market," noted Armen Baldryan, CEO at UNICOMP CJSC and President of UEICT.
"We need to think about the digital future of our country and about having a digital economy. It should be understood how the business environment should develop on the way to a digital economy. We need to start thinking about creation and export of new products and services," said Hakob Andreasyan, CEO of ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK CJSC.
"The RA State Prize for Global Investment in IT is timed to coincide with the Silicon Mountains 21 summit. One of the outstanding personalities and living legends of today, who will visit our country, will significantly attract the attention of young people to the summit, at which the state, companies, and specialists will discuss the digital agenda of Armenia and issues related to the future. We all have a lot to do together. We must encourage innovative thinking, we must strengthen the faith of young people in their strengths and abilities. Today, more than ever, we need to introduce our own path of productivity culture and system of values of day and night work, and not follow someone else's footsteps,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said.