Զինվորների աճյունների որոնողական աշխատանքները հոկտեմբերի 18-ից դադարեցված են
2020 թվականի նոյեմբերի 13-ին ՌԴ խաղաղապահ ուժերի, ԿԽՄԿ առաքելության և ադրբեջանական կողմի հետ նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԱԻ պետական ծառայության գործուն մասնակցությամբ, Շուշիում սկսվեց որոնողական, դիերի հայտնաբերման և փոխանակման գործընթացը։
Այդ օրն առաջին անգամ հայերն ու ադրբեջանցիները դեմ առ դեմ հանդիպեցին և բանակցեցին զոհված զինծառայողների մարմինների փոխանակման շուրջ։ Աշխատանքները տեղում համակարգել են ԱԻ ծառայության նախկին տնօրեն (այժմ` ՆԳ նախարար) գեներալ-մայոր Կարեն Սարգսյանը և տեղակալ (այժմ ԱԻՊԾ տնօրեն) գնդապետ Մեխակ Արզումանյանը:
Կարեն Սարգսյանը 2 կողմի համար կարևորել է այդ աշխատանքը, նշել, որ ծառայությունը պատրաստ է ցանկացած բարդ առաջադրանքի։
Անցած մեկ տարվա ընթացքում իրականացված որոնումների և Ադրբեջանի կողմից դիերի փոխանակման արդյունքում հաստատվել է 1697 աճյուն։ Որոնողական աշխատանքները հոկտեմբերի 18-ից դադարեցված են։

Работы по поиску останков погибших военнослужащих с 18 октября прекращены
С 13 ноября 2020 года, согласно достигнутой между миротворческими силами РФ, миссией МККК и азербайджанской стороной предварительной договоренности и при активном участии Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Республики Арцах, в Шуши начался процесс поиска, обнаружения и обмена телами погибших.
В этот день впервые армяне и азербайджанцы встретились лицом к лицу и начали переговоры по обмену телами погибших военнослужащих. Эти работы координировали на месте бывший директор Государственной службы по чрезвычайным ситуациям (ныне министр внутренних дел) генерал майор Карен Саркисян и его заместитель (ныне директор ГСЧС) полковник Мехак Арзуманян.
Карен Саркисян подчеркнул важность этой работы для двух сторон, отметил, что служба готова к выполнению любого сложного задания.
В течение прошедшего года в результате осуществленных поисковых работ были найдены или переданы армянской стороне 1697 останков. Поисковые работы прекращены с 18 октября.