Երբ պետության մակարդակով ադրբեջանական սադրանքներին պատասխան չի տրվում, գործի են անցնում անհատները. Մետաքսե Հակոբյան
13/11/2021 13:35
Ադրբեջանցիների կողմից Շուշիի մատույցներում սպանված երիտասարդի եղբոր կողմից նման արարք, բնական է, պետք է լիներ, որովհետև գործող իշխանությունները մեկ տարի շարունակ հայի կերպարն ամբողջ աշխարհում փոխած են ներկայացրել՝ որպես վախկոտի, փախչողի, Aysor.am-ի թղթակց հետ զրույցում ասաց Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի «Արդարություն» խմբակցության պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը։
«Բայց այդպես չէ։ Արցախցին վախկոտ չէ, խուճապի մատնվող չէ։ Արցախցին ի վիճակի է ինքնակազմակերպվելու և ներքին ու արտաքին թշնամու հարցերը լուծելու՝ նույնիսկ իր կյանքի գնով։ Չէ՞ որ մենք այսօր գիտակցաբար ապրում ենք Արցախում։
Իրականում, հայն ուղղակի համբերատար է, սպասող, որովհետև հանրության մոտ սերմանում են, որ յուրաքանչյուրի քայլը կարող է վտանգել մնացածի անվտանգությունը։ Ընդդիմությանը ևս երկար ժամանակ նման կերպ լռեցնում էին։ Բայց բոլորն էլ հասկացել են, որ դա ամենևին այդպես չէ։
Հիմա, միանշանակ է, որ եթե պետության մակարդակով ադրբեջանական սադրանքներին պատասխան չի տրվում, ապա գործի են անցնում անհատները», - ասաց Մետաքսե Հակոբյանը։
Արցախցի պատգամավորը միաժամանակ հավելեց՝ այսօր շատերը քննարկում են զուտ Շուշիի մոտ նռնակ պայթեցնելու միջադեպը, սակայն իրենց հարց չեն տալիս՝ ինչո՞ւ նման բան տեղի ունեցավ, ի՞նչ է լինելու հետո։
«Այս դեպքը եղավ, և կարծում եմ՝ նման դեպքեր էլի կլինեն, որովհետև երկար ժամանակ է՝ ինչ հայը հասկանում է, որ իր անվտանգության երաշխավորն այլևս իշխանությունները չեն։ Մարդիկ սա քիչ-քիչ են հասկանում, որովհետև մոտ 30 տարի չեն մտածել այս ուղղությամբ։
Համենայնդեպս, Արցախում գնալով ավելի ու ավելի բարձրաձայն են խոսում, որ Հայաստանի և Արցախի իշխանություններն այլևս անվտանգության երաշխավոր չեն, և մնում է, որ յուրաքանչյուրը կարողանա սեփական ինքնապաշտպանությունն ապահովվել։
Իսկ սա կարող է քաոս առաջացնել, որովհետև ամեն մարդ դա իր պատկերացրածով է անելու, և այս իշխանությունները, փոխանակ ինչ-որ գործողության դիմեն, ընդամենը պաշտպանվում են», - նշեց արցախցի պատգամավորը՝ ավելացնելով, որ Արցախում որոշ ուժեր ամեն գնով փորձում են իմիտացիա ստեղծել, որ արցախցու միակ պաշտպանը Ռուսաստանն է։
Հիշեցնենք՝ այսօր Ստեփանակերտ-Բերձոր ճանապարհին միջադեպ է տեղի ունեցել: Նոյեմբերի 8-ին այդ հատվածում սպանված հայ բանվորի եղբայրը մոտեցել է ադրբեջանցի զինծառայողներին և նռնակ նետել նրանց ուղղությամբ։

Когда государство не отвечает на провокации азербайджанцев, к делу приступают граждане – Метаксе Акопян
Такой поступок со стороны брата убитого азербайджанцами близ Шуши молодого парня естественен, должен был произойти, поскольку действующие власти на протяжении года представляли всему миру образ армянина искаженно – как труса и убегающего, заявила в беседе с корреспондентом Aysor.am депутат фракции «Свобода» Национального Собрания Республики Арцах Метаксе Акопян.
«Но это не так. Арцахцы – не трусы, не поддаются панике. Арцах в состоянии самоорганизоваться и решить вопросы с внутренним и внешним врагом, даже ценой жизни. Ведь мы сегодня сознательно живем в Арцахе.
В действительности, армянин просто терпелив, ждет, поскольку в обществе пропагандируют, что шаг каждого может поставить под угрозу безопасность остальных. Оппозицию тоже пытались долгое время таким образом заставить замолчать. Но все поняли, что это вовсе не так.
Сейчас уже ясно, что когда на уровне государства не дается ответ на провокации азербайджанцев, то переходят к делу отдельные личности», - сказала Метаксе Акопян.
Депутат также отметила, что сегодня многие обсуждают просто инцидент с брошенной гранатой у Шуши, но не задают себе вопроса, почему это произошло, что будет потом.
«Этот случай произошел и, на мой взгляд, подобные случаи еще будут, поскольку армянин уже долгое время понимает, что власти больше не являются гарантом его безопасности. Люди понимают это постепенно, потому что 30 лет не думали об этом.
Во всяком случае, в Арцахе все громче говорят о том, что власти Армении и Арцаха не являются больше гарантом их безопасности, и остается, чтобы каждый обеспечивал свою самозащиту.
Это может привести к хаосу, потому что каждый человек будет делать это так, как представляет, а эти власти вместо того, чтобы предпринять какие-то действия, всего лишь защищаются», - отметила Метаксе Акопян, добавив, что некоторые силы в Арцахе пытаются создать имитацию, что единственный защитник арцахца – Россия.