Արցախում անվտանգային նոր մեխանիզմներ ներդնելու անհրաժեշտություն կա. Տիգրան Աբրահամյան
Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանի կարծիքով՝ Արցախում անվտանգային նոր մեխանիզմներ ներդնելու անհրաժեշտություն կա:
«Արցախի ԱԱԾ-ն պաշտոնական հաղորդագրություն է տարածել, որում դեպքի վերաբերյալ, արդեն իսկ հայտնի իրողություններից բացի, այլ բան չկար։ Իհարկե, թեմային առնչվող որոշ հանգամանքներ պաշտոնապես հաստատելն արդեն կարևոր է։
Բայց կար շատ կարևոր ձևակերպում՝ «ադրբեջանցի զինծառայողների սադրիչ գործողություններին ի պատասխան անհայտ անձը պայթուցիկ սարք է նետել անցակետի հատվածում»։ Այսինքն, եթե նույնիսկ մի կողմ դնենք ադրբեջանցիների նկատմամբ օբյեկտիվ իրողությունների արդյունքում ձևավորված ատելությունը, վրեժը և թշնամությունը, ապա, ըստ ԱԱԾ ռելիզի, կոնկրետ այս միջադեպի շարժառիթն ադրբեջանցիների սադրանքն է եղել, որին ի պատասխան էլ արցախցին պայթուցիկ սարք է նետել։
Մեկ անգամ ևս պետք է փաստել, որ Արցախում անվտանգային նոր մեխանիզմներ ներդնելու անհրաժեշտություն կա, որը պետք է հիմնված լինի ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի և պաշտպանության բանակի ներուժի վրա», - ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Աբրահամյանը:

В Арцахе необходимо внедрить новые механизмы безопасности – Тигран Абрамян
Депутат парламента Армении от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян считает, что в Арцахе необходимо внедрить новые механизмы безопасности.
«Служба национальной безопасности Арцаха распространила официальное сообщение, в котором, кроме уже известных фактов об инциденте, нет ничего другого. Конечно, официальное подтверждение некоторых связанных с этой темой обстоятельств уже важно.
Но в сообщении содержалась очень важная формулировка – "в ответ на провокационные действия азербайджанских военнослужащих неизвестный бросил в сторону блокпоста взрывное устройство". То есть, даже если отложить в сторону сформировавшуюся в результате объективных реалий ненависть, месть и враждебность в отношении азербайджанцев, то, согласно сообщению СНБ, мотивом конкретно этого инцидента стала провокация азербайджанцев, в ответ на которую арцахец бросил взрывное устройство.
Нужно констатировать в очередной раз, что в Арцахе есть необходимость внедрения новых механизмов безопасности, которые должны быть основаны на потенциале миротворческого контингента РФ и Армии обороны Арцаха», - написал Тигран Абрамян на своей странице в Facebook.