Կապան-Ճակատեն ճանապարհին անցակետեր են տեղադրվել այն տարածքներում, որոնք համարվում են Ադրբեջանի Հանրապետություն. Ալեն Սիմոնյան
15/11/2021 18:10
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձել է Տավուշի մարզից տարածքներ հանձնելու մասին մամուլի հրապարակումներին:
«Որևէ մեկը որևէ բան հանձնելու հետ կապված քննարկման ներկա չի եղել։ Մամուլում տեղ գտած տեղեկություններն այս պահին որևէ ձևով չեմ կարող հաստատել»,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ալեն Սիմոնյանը:
Կապան-Ճակատեն ճանապարհին ադրբեջանական անցակետեր տեղադրելու փաստին ԱԺ նախագահը ևս անդրադարձավ՝ նշելով, որ անցակետերն «ադրբեջանական տարածքում են»։
«Անցակետեր են տեղադրվել այն տարածքներում, որոնք համարվում են Ադրբեջանի Հանրապետություն, իրենք իրենց վերահսկողության տակ գտնվող մասում տեղադրել են անցակետեր»,- ասաց նա։
Սիմոնյանը հայտարարեց նաև, որ հայկական ոչ մի բնակավայր կտրված չէ Հայաստանից. կան այդ բնակավայրեր տանող ճանապարհներ, որոնք մինչև տարեվերջ կբարեկարգվեն։
Նա պատասխանեց նաև հարցին, թե առանց սահմանազատում ու սահմանագծում անցկացվելու՝ ինչի՞ հիման վրա է հայտարարում, որ ադրբեջանցիներն «իրենց տարածքում» են անցակետեր տեղադրել։
«Մենք ունենք 2010 թվականի վարչական օրենք, որով այդ տարածքները տարանջատվել են, ինչպես նաև այն բոլոր քարտեզները, որոնք ԽՍՀՄ ժամանակահատվածում գոյություն ունեին և որոնցով Հայաստանի Հանրապետությունն անկախություն է հռչակել։ Մենք պետք է հասկանանք՝ հայրենիքն ինչ-որ վիրտուալ բան է, որն սկսվում է ամբողջ լեռնաշխարհո՞վ, թե՞ կոնկրետ սահմաններ ունեցող բան է»,- ասաց Սիմոնյանը։
Աժ նախագահի խոսքով՝ եթե դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի պարագայում պարզվի, որ «ինչ-որ տեղերում» ադրբեջանական զորքերը պետք է հետ գնան, նրանք, միանշանակ, հետ կգնան։
«Անվտանգության խորհրդի հայտարարության մեջ նույնպես նշվում է մեր կողմից, որ դելիմիտացիայի, դեմարկացիայի գործընթացը պետք է սկսվի, որպեսզի նման հարցեր մեր լրագրողները ոչ ինձ տան, ոչ էլ մեր հանրությունը նման հարցադրումով ինքն իրեն տանջի և փորձի հասկանալ»,- ասաց նա։

КПП установлены на тех территориях, которые считаются Азербайджанской Республикой – Ален Симонян
Спикер парламента Ален Симонян обратился к опубликованным в прессе сообщениям о сдаче территорий в Тавушской области Армении.
«Кто-либо не присутствовал на обсуждении в связи со сдачей сего-то. На данный момент я не могу подтвердить в какой-либо форме опубликованные в прессе сведения», - сказал журналистам Ален Симонян.
Он обратился также к установке азербайджанского пропускного пункта на дороге Капан-Чакатен, отметив, что пропускной пункт находится на «азербайджанской территории».
«Пропускные пункты установили на тех территориях, которые считаются Азербайджанской Республикой, они установили этот КПП на участке, который находится под их контролем», - сказал Ален Симонян.
Он также сообщил, что ни один армянский населенный пункт не изолирован от Армении: есть дороги, ведущие в эти населенные пункты, которые до конца года будут благоустроены.
Спикер парламента ответил также на вопрос, на каком основании он заявляет без проведения делимитации и демаркации, что азербайджанцы установили КПП «на своей территории».
«У нас есть административный закон 2010 года, по которому эти территории разграничены, а также все карты, которые существовали в период СССР и по которым Республика Армении провозгласила независимость. Мы должны понять: родина – это что-то виртуальное, что начинается с Армянского нагорья или что-то, что имеет конкретные границы?» - сказал Ален Симонян.
По его словам, если в результате делимитации и демаркации выяснится, что азербайджанские войска должны отойти «в каком-то месте», то они однозначно отступят.
«В заявлении Совета безопасности также отмечается, что должен начаться процесс делимитации и демаркации, чтобы наши журналисты не задавали мне такие вопросы, а наше общество не мучило себя такими вопросами и попыталось понять», - сказал он.