ԳՇ պետ Արտակ Դավթյանին մեղադրանք է առաջադրվել
Hraparak.am-ի տեղեկություններով՝ անցած շաբաթ օրը ՀՀ ԶՈՒ Գլխավոր շտաբ պետ Արտակ Դավթյանին մեղադրանք են առաջադրել «անորակ հրթիռների» գործով, սակայն խափանման միջոց չի ընտրվել։
Մեղադրանքն առաջադրվել է Կապանի մի քանի գյուղերի ճանապարհներին ադրբեջանական կողմից մաքսակետեր դնելուն զուգահեռ, այսպիսով՝ իշխանությունը այս մեղադրանքով փորձելու է փակել Դավթյանի բերանը, որպեսզի հնազանդ կատարի բոլոր հանձնարարությունները՝ կապված Ալիևի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հետ։
Մասնավորապես՝ ՊՆ նախարար Արշակ Կարապետյանն երեկ չի համաձայնել իշխանության հետ՝ թողնել, որպեսզի ադրբեջանցիները անարգել տեղաշարժվեն մեր տարածքում, այս իսկ պատճառով ազատման դիմում է գրել։ Թիրախում հայտնվել է Արտակ Դավթյանը․ պայման են դրել՝ կամ կատարում ես մեր հրամանները՝ արդբեջանցիներին չխանգարելու հետ կապված, կամ կալանավորվում ես։
Իրավապահ մարմիններն իշխող ուժի հրահանգով ամեն ինչ անում են, որ մեղադրանք առաջադրելու թեման չհրապարակայնացվի։ Ընդ որում, նախաքննական մարմինն այս քրեական գործով հայտնվել է փակուղում, քանի որ ԳՇ-ի բոլոր պնդումները հիմնավորվել են, որ հրթիռները եղել են որակյալ և դրանք գնելու անհրաժեշտությունը իրականում եղել է։
Նույն տեղեկություններով՝ Դավթյանի շահերը ներկայացնում է ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչության նախկին պետ Մնացական Մարուքյանը, որն այժմ անցել է փաստաբանական գործունեության։ Վերջինս «Հրապարակ»-ի հետ զրույցում ասել է, որ տեղյակ չէ՝ ինչ մեղադրանքի մասին է խոսքը և ինքը նշված գործով որպես փաստաբան ներգրավված չէ։

Начальнику Генштаба ВС Артаку Давтяну предъявлено обвинение
В минувшую субботу начальнику Генштаба ВС Армении Артаку Давтяну предъявлено обвинение по делу о «некачественных ракетах», однако мера пресечения в его отношении пока не избрана, сообщает Hraparak.am со ссылкой на свои источники.
Обвинение предъявлено параллельно с размещением азербайджанцами пропускных пунктов на дороге, ведущей к нескольким селам Капана. Таким образом власть этим обвинением попытается закрыть рот Артаку Давтяну, чтобы покорно исполнял все поручения, связанные с достигнутыми договоренностями с Алиевым.
В частности, министр обороны Армении Аршак Карапетян вчера выразил несогласие с властями – разрешить азербайджанцам свободно проникнуть на нашу территорию, и именно поэтому написал заявление об отставке. Сейчас под прицелом оказался Артак Давтян – ему поставили условие: либо выполняешь все наши приказы в связи с тем, чтобы  не мешать азербайджанцам, либо будешь арестован.
Правоохранительные органы делают все возможное по указанию правящей силы, чтобы тема предъявленного обвинения не стала достоянием общества. Причем, орган предварительного следствия оказался в тупике по этому делу, поскольку обоснованы все утверждения Генштаба, что ракеты были качественными и необходимость в их приобретении действительно была.
Согласно тем же сведениям, интересы Давтяна представляет бывший начальник следственного управления Службы национальной безопасности Мнацакан Марукян, который сейчас занимается адвокатской деятельностью. В беседе с Hraparak.am он сказал, что не знает, о каком обвинении идет речь и не вовлечен как адвокат по указанному делу.