Արշակ Կարապետյանի ազատման պատճառ կարող է լինել նրա այցը Արցախ․ Սարգսյան
«Հայաստանի իշխանությունները զերծ են մնում Արցախ մեկնելուց։ Հայաստանի գործադիր մարմնից որևէ բարձրաստիճան պաշտոնյա Արցախում չի եղել պատերազմի ավարտից հետո։ Նույնիսկ ԱԽ քարտուղարը, որը ծագումով Արցախից է, հայրական տուն չի գնում»,- այսօր հրավիրված քննարկմանը նշեց միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանը՝ այս վարվելակերպում տեսնելով հստակ մեսիջ՝ ուղղված ինչպես դրսին, այնպես էլ հայ հանրությանը։
Այս առումով Պաշտպանության արդեն նախկին նախարար Արշակ Կարապետյանի կողմից օրեր առաջ Արցախ կատարած այցն, ըստ Սարգսյանի, ուշագրավ է նրանով, որ դրանից օրեր անց նա պաշտոնանկ արվեց։
«Ես հիմա դժվարանում եմ ասել՝ Արցախ այցելելու որոշումը համաձայնեցվե՞լ էր վարչապետի հետ, թե՞ ոչ։ Կարծում եմ՝ համաձայնեցված չի եղել և միգուցե, նաև սա է եղել նրա ազատման պատճառը»,- նշեց Սուրեն Սարգսյանը։

Причиной освобождения Аршака Карапетяна может быть его визит в Арцах – Сурен Саркисян
«Власти Армении избегают ехать в Арцах. После войны ни один из высокопоставленных чиновников правительства не посещал Арцах. Даже секретарь Совета безопасности, который родом из Арцаха, не едет в отцовский дом», - заявил сегодня в ходе обсуждения на тему «Война и капитуляция: спустя год» международник Сурен Саркиян, видя в этом поведении четкий месседж, адресованный как внешним силам, так и армянской общественности.
По мнению Сурена Саркисяна, в данном контексте, совершенный на днях визит министра обороны Аршака Карапетяна, примечателен тем, что через несколько дней после этого он отстранен от должности.
«Я затрудняюсь сейчас сказать, был ли согласован визит в Арцах с премьер-министром или нет. На мой взгляд, не был согласован и возможно, причиной отставки стало также это», - отметил Сурен Саркисян.