1 տարվա ընթացքում 4-րդ ՊՆ-ն է նշանակվում․ այս իրավիճակում անվտանգությունից խոսելն անլուրջ է․ պատգամավոր (Տեսանյութ)
15/11/2021 14:23
Մեկ տարվա ընթացքում 4-րդ պաշտպանության նախարարն է փոխվում։ Խոսել անվտանգության համակարգի, պաշտպանության ոլորտում իրականացվող քաղաքականության մասին այն պայմաններում, երբ մեկ տարվա ընթացքում 4 տարբեր պաշտպանության նախարար է փոխվել, կարծում եմ, անլուրջ է։ Դեռ չեմ խոսում ԶՈՒ ԳՇ պետերի, տեղակալների, բանակային կորպուսներում տեղի ունեցած փոփոխությունների մասին։ Ի վերջո, պատերազմից հետո մենք նաև ՊԲ հրամանատարական կազմում փոփոխություններ ունեցանք, փոխվեց նաև ՊԲ հրամանատարը, «Պատերազմ և կապիտուլյացիա․ մեկ տարի անց» թեմայով քննարկմանն անվտանգության ու պաշտպանության բնագավառում տեղի ունեցող իրավիճակը բնութագրեց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Պատգամավորի խոսքով՝ մենք մտել ենք կադրային շրջապտույտի մեջ, որից դուրս գալու հեռանկարները տեսանելի չեն։ Բանակում, անվտանգության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները ունեն վերնագիր, բայց ոչ բովանդակություն։
«Հայաստանի սահմաններն ու Արցախը շարունակում են թշնամու ագրեսիային ենթարկվել, Ադրբեջանն ամրանում է այն տարածքներում ու դիրքերում, որտեղ հայտնվել ու առաջ է եկել նաև պատերազմից հետո, իսկ Հայաստանի գործող իշխանությունը շարունակում է բանակն արժեզրկելու ավելի վաղ որդեգրած իր քաղաքականությունը», - ասաց Աբրահամյանը:
Ստեղծված իրավիճակի պատճառը, ինչպես նաև այդ իրավիճակից ելքը, ըստ Տիգրան Աբրահամյանի, մեկն է։
«Սա ունի մեկ պատճառ։ Այդ պատճառը Նիկոլ Փաշինյանն է։ Մեր երկրում ցանկացած խնդրի շուրջ քննարկում, որ բաղադրիչին էլ այն վերաբերի՝ անվտանգային, ներքաղաքական, արտաքին քաղաքական, թե այլ, միևնույն է, հիմքում ունի Նիկոլ Փաշինյանին, և Հայաստանում գործող ցանկացած ուժի՝ խորհրդարանական, արտախորհրդարանական, քաղաքական, թե հասարակական, ցանկացած առողջ ուժի, ցանկացած գիտակից մարդու համար լուծումը պարզապես Նիկոլ Փաշինյանի փոփոխությունն է», -  ընդգծեց պատգամավորը։

В течение года назначается четвертый министр обороны: говорить о безопасности в этой ситуации несерьезно – Тигран Абрамян
15/11/2021 16:46
В течение года сменили четырех министров обороны. Говорить о системе безопасности, осуществляемой в оборонной сфере политики в условиях, когда за год меняется четыре министра обороны, считаю, несерьезно. Не говоря уже о начальниках ГШ ВС, заместителях, изменениях в армейских корпусах. В конце концов, после войны кадровые перестановки произошли также в командном составе Армии обороны Арцаха, заменен командующий Армией обороны, заявил сегодня депутат парламента от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян были в ходе обсуждения на тему «Война и капитуляция: спустя год».
По словам депутата, мы вошли в кадровый круговорот, перспективы выхода из которого необозримы. У реализуемых в сфере безопасности реформ есть заголовок, но не содержание.
«Границы Армении и Арцаха продолжают подвергаться агрессии врага, Азербайджан укрепляется на тех территориях и позициях, где продвинулся после войны, а действующая власть Армении продолжает свою политику по дискредитации армии», - сказал Тигран Абрамян.
По словам Тиграна Абрамяна, причина создавшейся ситуации, а также выхода из этой ситуации – одна.
«У всего этого одна причина – Никол Пашинян. В нашей стране обсуждение любой проблемы, к какой бы составляющей она не относилась – безопасности, внутренней или внешней политики или другой сфере – в основе все равно Никол Пашинян. Для любой здоровой силы – парламентской, непарламентской, политической или гражданской, для любого сознательного человека в Армении решение этих проблем должно начаться с замены Никола Пашиняна», - подчеркнул депутат.