Ավարտվել է ՀԱԷԿ-ի արդիականացման ու շահագործման ժամկետի երկարաձգման նախագիծը
Նոյեմբերի 16-ին կայացել է «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովի այցը Հայկական ԱԷԿ՝ կայանի 2-րդ էներգաբլոկի արդիականացման ու շահագործման ժամկետը մինչև 2026 թվականը երկարաձգելու առիթով:
Սա ատոմային էներգետիկայի ոլորտում Հայաստանի և Ռուսաստանի առանցքային նախագիծ է, որի հիմնական խնդիրներն են ՀԱԷԿ-ի պաշարների վերականգնումը, անվտանգության և արդյունավետության մակարդակի բարձրացումը:
Կայանի արդիականացումը սկսվեց 2015 թվականին, և այդ ժամանակահատվածում կայանում իրականացվեց կայանի անվտանգության բարձրացման, սարքավորումների ստուգման ու փոխարինման աշխատանքների մեծ ծավալ, ինչի արդյունքում էներգաբլոկի հզորությունը աճել է 15 տոկոսով՝ միջուկային վառելիքի նույն ծախսով: ԱԷԿ-ում իրականացված կարևորագույն միջոցառումներից մեկը ռեակտորի իրանի թրծաթողումն է, որը թույլ տվեց վերականգնել մետաղի հատկությունները 85 տոկոսով:
«Հպարտ եմ, որ մասնակցում ենք մի նախագծի, որն օգնեց ՀԱԷԿ-ը դարձնել ավելի անվտանգ և արդյունավետ: Մենք բոլորս միասին հայկական ԱԷԿ-ի մասնագետների, նորոգման ընկերությունների, գիտահետազոտական ինստիտուտների, Հայաստանի և Ռուսաստանի նախագծա-կոնստրուկտորային կազմակերպությունների, ինչպես նաև ատոմակայանների համար սարքավորումներ պատրաստող գործարանների պրոֆեսիոնալների թիմը, իրականացրել ենք սարքավորումների փոխարինման և արդիականացման աշխատանքների հսկայական ծավալ: Հայկական ԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի միջոցառումների մի ամբողջ համալիրի իրականացման շնորհիվ №2 էներգաբլոկը համապատասխանում է ամենաժամանակակից միջազգային պահանջներին, ու Հայկական ԱԷԿ-ը կշարունակի հուսալիորեն ապահովել Հայաստանի բնակիչներին էլեկտրաէներգիայով», - նշել է «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովը:
Ռոսատոմի ձեռնարկությունների մասնագետների իրականացրած ուսումնասիրությունների և ստուգումների արդյունքների համաձայն ՝ Հայկական ԱԷԿ-ի №2 էներգաբլոկի տեխնիկական պարամետրերը թույլ են տալիս շահագործել այն ևս 10 տարի:
«Հայկական ԱԷԿ-ը որոշիչ դեր է խաղում մեր երկրի էներգետիկ անվտանգության և անկախության ապահովման գործում։ Այս ծավալուն նախագիծն առանց չափազանցության կարելի է համարել Հայաստանի կարևորագույն նախագծերից մեկը», -ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը։
«Դրա վրա կանգ առնել չենք պատրաստվում ու մեր առջև նոր նպատակներ ենք դնում. դա 2026 թվականից հետո Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի 10 տարով երկարաձգումն է և ոլորտի հետագա զարգացումը՝ նոր ատոմակայանի կառուցումը» ,-մանրամասնել է նախարար Սանոսյանը:
«Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ այցի շրջանակում կազմակերպված միջոցառումներին մասնակցել են «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանը, Հայկական ԱԷԿ-ի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Մովսես Վարդանյանը, ԱԷԿ-ի գլխավոր ինժեներ Արթուր Գրիգորյանը, իսկ ռուսական կողմից՝ «Ռուսատոմ Սերվիս» ԲԸ-ի ներկայացուցիչները (ԱԷԿ-ում արդիականացման աշխատանքների առանցքային կապալառուն)՝ Եվգենի Սալկովը, գլխավոր տնօրեն Վլադիմիր Բրեդովը, համալիր նախագծերի բաժնի կառավարման գծով գլխավոր տնօրենի տեղակալ Յուրի Սվիրիդենկոն:
Միջոցառման ընթացքում ամփոփվել են Հայկական ԱԷԿ-ի արդիականացման ծրագրի իրականացման արդյունքները, քննարկվել են 2026 թվականից հետո կայանի ծառայության ժամկետի երկարաձգման, ինչպես նաև նոր կայանի կառուցման հեռանկարները:

Проект по модернизации и продлению Армянской АЭС завершен
16 ноября состоялся визит генерального директора Госкорпорации «Росатом» Алексея Лихачёва на Армянскую АЭС по случаю завершения проекта модернизации и продления срока эксплуатации энергоблока №2 Армянской АЭС до 2026 г. Это ключевой проект Армении и России в сфере атомной энергетики, основными задачами которого являются восстановление ресурса Армянской АЭС, повышение уровня ее безопасности и эффективности.
Модернизация станции началась в 2015 году, и за это время на АЭС провели большой объем работ по повышению безопасности станции, проверке и замене оборудования, в результате которых мощность энергоблока ввыросла на 15% при тех же затратах ядерного топлива. Одним из важнейших проведенных мероприятий на АЭС стал отжиг корпуса реактора, который помог восстановить свойства металла на 85%.
«Я горжусь, что мы участвуем в проекте, который помог сделать атомную станцию Армении более безопасной и эффективной. Мы все вместе - команда профессионалов в составе специалистов Армянской АЭС, ремонтных компаний, научно-исследовательских институтов, проектных и конструкторских организаций Армении и России, а также заводов-изготовителей оборудования для атомных станций  –  выполнили колоссальный объем работ по замене и модернизации оборудования. Благодаря реализации целого комплекса мероприятий энергоблок №2 Армянской АЭС отвечает самым современным международным требованиям, и Армянская АЭС продолжит надёжно обеспечивать электроэнергией жителей Армении», - отметил генеральный директор Госкорпорации «Росатом» Алексей Лихачёв.
Согласно результатам исследований и проверок, проведенных специалистами предприятий Росатома, технические параметры энергоблока №2 Армянской АЭС позволяют эксплуатировать его еще дополнительно 10 лет.
«Армянская АЭС играет определяющую роль в обеспечении энергетической безопасности и независимости нашей страны. Этот масштабный проект без преувеличения можно назвать одним из важнейших в Армении», — сказал министр территориального управления и инфраструктур Республики Армения Гнел Саносян. На этом мы останавливаться не собираемся и ставим перед собой новые цели – это продление Армянской АЭС после 2026 года на 10 лет и дальнейшее развитие отрасли - строительство новой атомной станции».
От ЗАО «Айкакан атомайин электракаян» в мероприятиях в рамках визита принимали участие  - Эдуард Мартиросян, генеральный директор ЗАО «ААЭК», Мовсес Варданян, первый заместитель генерального директора – директор Армянской АЭС, и Артур Григорян, главный инженер АЭС, а с российской стороны  –  представители АО «Русатом Сервис» (ключевой подрядчик работ по модернизации на АЭС) – Евгений Сальков, генеральный директор, Владимир Бредов, заместитель генерального директора по управлению проектами, Юрий Свириденко, начальник отдела комплексных проектов.
В ходе мероприятия были подведены итоги реализации проекта по модернизации Армянской АЭС, обсуждены вопросы продления срока ее службы после 2026 года, а также перспективы строительства новой станции.