Սուրեն Պապիկյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Սերգեյ Շոյգուի հետ. քննարկվել է ադրբեջանական ԶՈՒ սադրանքից հետո ստեղծված իրավիճակը
16/11/2021 19:15
Նոյեմբերի 16-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուի հետ:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական սահմանագծի արևելյան հատվածում նոյեմբերի 16-ին ադրբեջանական ԶՈՒ սադրանքից հետո ստեղծված իրավիճակը:
Սուրեն Պապիկյանն ընդգծել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումների ներխուժումը Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների կոպիտ խախտում է և վտանգի տակ է դնում ողջ բանակցային գործընթացը:
ՌԴ պաշտպանության նախարարը պատրաստակամություն է հայտնել առավելագույն ջանք գործադրել ռազմական գործողությունները դադարեցնելու, ռազմագերիներին վերադարձնելու և իրավիճակը հանգուցալուծելու գործում:

Сурен Папикян обсудил с Сергеем Шойгу обстановку на армяно-азербайджанской границе в результате провокации ВС Азербайджана
16/11/2021 19:44
Министр обороны Армении Сурен Папикян провел 16 ноября телефонный разговор с министром обороны РФ Сергеем Шойгу, сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
В ходе телефонного разговора министр обороны Армении представил обстановку, сложившуюся на восточном участке армяно-азербайджанской приграничной линии в результате провокации ВС Азербайджана 16 ноября.
Сурен Папикян отметил, что вторжение подразделений ВС Азербайджана на суверенную территорию Армении является грубым нарушением положений трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года и ставит под угрозу весь переговорный процесс.
Министр обороны России выразил готовность приложить максимум усилий для прекращения боевых действий, возвращения военнопленных и развязке ситуации.