Այն, որ 4 դիրք շրջափակման մեջ է հայտնվել, նշանակում է, որ տվյալ հատվածում զորքերին ցուցում տրված չի եղել. Սեյրան Օհանյան
16/11/2021 12:38
Ուժային կառույցները և հատկապես բանակն այն ամենապատրաստ գերատեսչությունն է, որը ամենառաջինը կարող է դուրս գալ այս իրավիճակից, ինքնակազմակերպվել և իր առջև դրված մարտական խնդիրները կատարել, խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար, նախկին պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը։
Իսկ եթե չի կատարել, Սեյրան Օհանյանի խոսքով, նշանակում է, որ ցուցում չի եղել։
«Այն, որ 4 դիրք հայտնվել է հակառակորդի դիտարկման ներքո կամ շրջապատված վիճակում, խոսում է այն մասին, որ տվյալ հատվածում ղեկավարությունը համապատասխան որոշումներ չի ընդունել իրենց պաշտպանությունը՝ առաջնահերթ մարտական հերթապահության կարևորագույն խնդիրները, հակառակորդի հնարավոր գործողությունների դեպքում մեր կանխարգելիչ միջոցառումներն իրականացնելու համար։ Դա նշանակում է, որ վերջնական առումով զորքերին ցուցում չի տրված՝ ինչպես գործել անհրաժեշտության դեպքում, երբ պետք է թույլ չտալ, որպեսզի հակառակորդը մխրճվի մեր հատված», - ասաց Սեյրան Օհանյանը։

Окружение четырех армянских позиций означает, что войскам не было дано соответствующее указание – Сейран Оганян
16/11/2021 13:52
Силовые структуры и особенно армия – самое подготовленное ведомство, которое может первым выйти из этой ситуации, самоорганизоваться и выполнить поставленные перед ним задачи, заявил сегодня на брифинге руководитель фракции «Армения», бывший министр обороны Сейран Оганян.
По словам Сейрана Оганяна, если они не сделали этого, значит, что такое указание не было дано.
«То, что 4 позиции оказались под наблюдением врага или в окружении, свидетельствует о том, что на данном участке руководство не приняло соответствующих решений для выполнения важнейших задач первоочередного тактического дежурства, проведения превентивных мер в случае возможных действий противника. Это значит, что в конечном итоге, войскам не был дано указание, какие действия нужно предпринять в случае необходимости, чтобы не допустить проникновение противника на нашу территорию», - сказал Сейран Оганян.