Արցախում կորոնավիրուսային հիվանդության 91 նոր դեպք է գրանցվել, արձանագրվել է 2 մահ
Նոյեմբերի 16-ին կատարվել է 284 թեստավորում, որի արդյունքում Արցախում կորոնավիրուսային հիվանդության 91 նոր դեպք է գրանցվել:
Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 132 վարակակիր: Բժիշկները 20 հիվանդի վիճակը գնահատում են ծայրահեղ ծանր, 54-ինը՝ ծանր, այդ թվում երիտասարդ տարիքի անձինք: Թեթև ձևերը բուժում են ստանում ամբուլատոր պայմաններում։
2021 թվականի ընթացքում կորոնավիրուսի լաբորատոր հայտնաբերման նպատակով իրականացվել է 20648 քաղաքացու հետազոտություն, որից 3294-ի մոտ արձանագրվել է դրական թեստի պատասխան։
Արձանագրվել է 2 մահ: 47-ամյա կինը մահացել է կորոնավիրուսային հիվանդության հետևանքով, ում մոտ ախտորշվել էր երկկողմանի պոլիսեգմենտար թոքաբորբ, վիճակ արգանդի էքստիրպացիայից հետո:
95-ամյա կինը մահացել է կորոնավիրուսային հիվանդության հետևանքով, ում մոտ ախտորշվել էր երկկողմանի պոլիսեգմենտար թոքաբորբ, սուր շնչական անբավարարություն:

В Арцахе выявлен 91 случай заражения коронавирусом, скончались 2 человека
В Арцахе 16 ноября проведены 284 теста на коронавирус, в республике выявлен 91 новый случай заражения коронавирусом.
Как сообщает министерство здравоохранения Республики Арцах, в данный момент стационарное лечение проходят 132 пациента с диагнозом COVID-19. Врачи оценивают состояние 20 пациентов как крайне тяжелое, 54 – как тяжелое, в том числе в молодом возрасте. Пациенты с легкой формой получают амбулаторное лечение в домашних условиях.
Зарегистрированы два случая смерти от коронавируса. Скончались 47-летняя женщина, у которой была диагностирована двусторонняя полисегментарная пневмония после экстирпации матки, и 95-летняя женщина, у которой была диагностирована двухсторонняя полисегментарная пневмония, острая дыхательная недостаточность.
В 2021 году в Арцахе проведено тестирование 20 648 граждан для выявления коронавирусной инфекции, у 3294 – подтвержден положительный результат.