«Հրապարակ». Ռուսները զարմացած են հայ պաշտոնյաների անփութությունից ու անտարբերությունից
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Չնայած արդեն մի քանի օր է՝ հայկական սուվերեն տարածքի նկատմամբ ադրբեջանցիները ոտնձգություններ են իրականացնում, իսկ երեկ լայնածավալ ռազմական գործողություններ սկսվեցին Սյունիքի մարզի Սիսիանի հատվածում, սակայն հայկական կողմը հապաղում էր դիմել ռուսական կողմին օգնության խնդրանքով:
Միայն երեկ ԱԽՔ Արմեն Գրիգորյանը հայտարարեց. «Դիմում ենք ՀՀ-ի և ՌԴ-ի միջև գոյություն ունեցող 1997 թ. պայմանագրի շրջանակներում՝ ՀՀ-ի տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու կոչով»։ Եվ ասաց, որ գրավոր ընթացակարգով պաշտոնապես կդիմեն։ Սակայն խնդիրն անգամ պաշտոնապես` որպես պետությանը դիմելը չէ, այլ Հայաստանում և Արցախում տեղակայված ռուսական զորամիավորումների հետ տարրական համագործակցությունը:
Մինչև վերջերս թե՛ Արցախում, թե՛ Սյունիքի սահմանային գոտում ցանկացած միջադեպի ժամանակ, անգամ երբ ադրբեջանցիները մի ոչխար են առևանգել հայ գյուղացուց, հայկական կողմը կապ է հաստատել ռուսական խաղաղապահների ղեկավարության հետ և փորձել է հնարավորինս արագ և անկորուստ շտկել իրավիճակը։ Ինչ-որ պահից այդ համագործակցությունը դադարել է, և ռուսներին այլևս չեն դիմել: Մենք տեղեկացանք, որ ռուսները զարմացած են հայ պաշտոնյաների այս անփութությունից ու անտարբերությունից»։

«Грапарак»: Русские удивлены небрежностью и равнодушием армянских чиновников
Несмотря на то, что уже несколько дней азербайджанцы совершают посягательства на суверенную территорию Армении, а вчера начали масштабные военные действия на участке Сисиана Сюникской области, армянская сторона не спешит обратиться к российской стороне с просьбой о помощи, пишет газета «Грапарак».
«Секретарь Совета безопасности Армен Григорян лишь вчера заявил: "Мы обращаемся к России с призывом защиты территориальной целостности Армении на основе существующего договора от 1997 года". И сказал, что официально обратятся по письменной процедуре. Однако проблема даже не в официальном обращении как государство, а в элементарном сотрудничестве с размещенными в Армении и Арцахе войсковыми соединениями.
До недавнего времени при любом инциденте и в Арцахе и в приграничной зоне Сюника, даже когда азербайджанцы похищали какую-то овцу у сельчанина, армянская сторона устанавливала связь с руководством российских миротворцев и пыталась по возможности быстро и без потерь урегулировать ситуацию. С какого-то момента это сотрудничество прекратилось и к русским больше не обращались. Нам сообщили, что русские удивлены этой небрежностью и равнодушием армянских чиновников», - пишет газета.