Մոսկվան կոչ է անում Երևանին ու Բաքվին զուսպ լինել․ ՌԴ ԱԳՆ
Մոսկվան կոչ է անում Բաքվին և Երևանին զսպվածություն ցուցաբերել և երկխոսության միջոցով լուծել ցանկացած վիճելի հարց, ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մենք շարունակում ենք միասին աշխատել լարվածությունը թուլացնելու համար։ Կոչ ենք անում երկու կողմերին զսպվածություն դրսևորել, կանխել նոր միջադեպերը և բոլոր վեճերը լուծել բացառապես քաղաքական և դիվանագիտական ​​միջոցներով», - ճեպազրույցի ընթացքում ասել է Զախարովան։
Խոսելով հայ-ռուսական պայմանագրի դրույթների, ինչպես նաև ՀԱՊԿ մեխանիզմների օգտագործման հնարավորության մասին՝ նա նշել է, որ Ռուսաստանը «պատասխանատու կորպով է վերաբերվում իր թե՛ երկկողմ, թե՛ բազմակողմ պարտավորություններին»։
«Երկկողմ գծով համապատասխան խորհրդակցություններ են անցկացվում։ Ինչ վերաբերում է ՀԱՊԿ-ին, մեր տեղեկություններով, նրանք ուշադիր հետևում են հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակին», - ասել է Զախարովան։

Проводятся консультации о возможности задействования российско-армянского договора о дружбе и взаимной помощи – МИД России
Москва призывает Баку и Ереван к сдержанности и решению любых спорных вопросов через диалог, заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Продолжается совместная работа с целью снятия напряженности. Мы призываем обе стороны проявлять сдержанность, не допускать новых инцидентов и решать все споры исключительно политико-дипломатическим путем», - сказала Захарова на брифинге.
Говоря о возможности задействования положений российско-армянского договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи, а также механизмов ОДКБ, она отметила, что Россия «ответственно относится как к своим двусторонним, так и к многосторонним обязательствам».
«По двусторонней линии проводятся соответствующие консультации. Что касается ОДКБ, то, по нашей информации, там внимательно следят за ситуацией на армяно-азербайджанской границе», - заявила Захарова.