Սինգապուրը պատրաստ է մի շարք ոլորտներում փորձառությամբ ու խորհուրդներով օգնել Հայաստանին
Սինգապուրում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Սինգապուրի Հանրապետության նախագահ Հալիմա Յակոբի հետ:
Ավելի քան մեկ ժամ տևած հանդիպման ընթացքում Հայաստանի և Սինգապուրի նախագահները մտքեր են փոխանակել հայ-սինգապուրյան հարաբերությունների ներկա օրակարգի շուրջ: Նախագահ Սարգսյանը տեղեկություններ է ներկայացրել նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության պատմության, Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակի, մարդասիրական խնդիրների և Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիվ գործողությունների, այդ թվում՝ Հայաստանի ինքնիշխան տարածք վերջին ներխուժման վերաբերյալ:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել տարբեր ոլորտներում հայ-սինգապուրյան փոխգործակցության զարգացման ներուժին ու հնարավորություններին: Նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ Սինգապուրն արագ զարգացած հաջողված պետության լավ օրինակ է բազմաթիվ երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի համար:
Նախագահ Յակոբը նշել է, որ պատրաստ են մի շարք ոլորտներում իրենց փորձառությամբ ու խորհուրդներով օգնել Հայաստանին:
Երկու նախագահները դրվատանքով են խոսել Սինգապուրի հայ համայնքի մասին՝ ընդգծելով Սինգապուրի պատմության ընթացքում հայ համայնքի ունեցած նշանակալի դերակատարումը, ներդրումն առևտրի, տնտեսության, մշակույթի ու մի շարք այլ ոլորտներում: Նշվել է, որ շատ հայերի անուններ առհավետ միահյուսված են Սինգապուրի ժողովրդի պատմությանը. երկրի ամենահին հյուրանոցը հիմնադրվել է հայ ընտանիքի կողմից, Սինգապուրի ազգային ծաղիկը՝ Սինգապուրյան խոլորձը կրում է հայազգի ծաղկաբույծ Ագնես Ջոակիմի (Հովակիմյան) անունը:

Сингапур готов поделиться опытом в ряде областей и помочь Армении советами
Находящийся в Сингапуре президент Армении Армен Саркисян встретился с президентом Республики Сингапур Халимой Якоб, сообщает пресс-служба президента республики.
В ходе встречи, которая продлилась более часа, Президенты Армении и Сингапура обменялись мыслями относительно повестки армяно-сингапурских отношений. Президент Саркисян представил сведения также об истории Нагорно-Карабахского конфликта, о развязанной Азербайджаном 44-дневной войне и сложившейся после этой войны ситуации, гуманитарных проблемах и непрекращающихся агрессивных действиях Азербайджана, в том числе, относительно последнего вторжения на суверенную территорию Армении.
На встрече речь шла о потенциале и возможностях развития армяно-сингапурского взаимодействия. Президент Саркисян сказал, что быстрое развитие и успех Сингапура является хорошим примером, в том числе, для Армении. Президент Якоб отметила, что они готовы поделиться своим опытом в ряде областей и помочь Армении советами.
Оба президента с почтением высказались об армянской общине Сингапура, подчеркнув значительную роль армянской общины в истории Сингапура, её вклад в развитие торговли, экономики, культуры и других сфер. Отмечено, что имена многих армян навеки вплетены в историю сингапурского народа: старейшую гостиницу страны основала армянская семья; национальным символом Сингапура является цветок орхидеи сорта, выведенного армянкой Агнес Джоаким (Овакимян).