Նախագահ Արմեն Սարգսյանը Սինգապուրում է. նա ներկայացրել է ՀՀ սահմաններին ստեղծված իրավիճակը
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը Սինգապուրում անցկացվող Bloomberg New Economy Forum-ի՝ միջազգային հեղինակավոր համաժողովի շրջանակում հանդիպումներ է ունեցել մասնակից մի շարք պետական ու հասարակական հայտնի գործիչների, ազդեցիկ լրատվամիջոցների ղեկավարների հետ:
Հանդիպումների ժամանակ նախագահ Սարգսյանը ներկայացրել է Հայաստանի հանդեպ ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի արդյունքում մեր սահմաններին ստեղծված իրավիճակը, խոսել Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածք ներխուժման, երկրի տարածքային ամբողջականության հանդեպ ոտնձգությունների, ինչպես նաև Ադրբեջանում անօրինական պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձի խնդրի մասին:
Նախագահ Սարգսյանը հարցազրույցներ է տվել նաև միջազգային լրատվամիջոցների՝ ևս մեկ անգամ խոսելով հետպատերազմյան իրավիճակի և Ադրբեջանի կողմից շարունակվող ռազմական ագրեսիայի ու Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներխուժումների մասին:
Համաժողովի մասնակից միջազգային կորպորացիաների ու ընկերությունների (այդ թվում՝ Paypal, McKinsey & Company, Bharti Enterprises, Mastercard, Temasek, Tata Group և այլք) ղեկավարների հետ հանդիպումների ընթացքում նախագահ Սարգսյանն անդրադարձել է նաև Հայաստանի զարգացման հեռանկարներին և երկրի ապագային միտված ծրագրերին:
Համաժողովը համախմբել է համաշխարհային առաջնորդների, միջազգային կազմակերպությունների, աշխարհի առաջատար ընկերությունների ղեկավարների՝ քննարկելու համաշխարհային տնտեսության, կլիմայի և առողջապահության ոլորտների վրա համավարակի ազդեցության հետևանքները, նոր մարտահրավերները, դրանց դիմակայելու քայլերն ու տնտեսական նոր հնարավորությունները:

Президент Армен Саркисян представил сложившуюся на границах Армении ситуацию в рамках международного форума в Сингапуре
Президент республики Армен Саркисян на проходящей в Сингапуре авторитетной международной конференции Bloomberg New Economy Forum провёл встречи с рядом участвующих в мероприятии известных государственных и общественных деятелей, руководителей влиятельных средств массовой информации, сообщает пресс-служба президента Армении.
Во время этих встреч президент Саркисян представил ситуацию, сложившуюся на наших границах в результате азербайджанской военной агрессии, рассказал о вторжении Азербайджана на территорию Армении, о посягательствах в отношении территориальной целостности страны, а также о проблеме возвращения незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных.
Президент Саркисян также дал несколько интервью международным средствам массовой информации, в которых в очередной раз рассказал о послевоенной ситуации, продолжающейся военной агрессии и вторжении на суверенную территорию Армении со стороны Азербайджана.
В ходе встреч с участвующими в конференции руководителями международных организаций и компаний (в том числе, Paypal, McKinsey & Company, Bharti Enterprises, Mastercard, Temasek, Tata Group и др.) Президент Саркисян говорил также о перспективах развития Армении и нацеленных на будущее страны проектах.
На конференцию Bloomberg New Economy Forum съехались мировые лидеры, руководители международных организаций и ведущих компаний, чтобы обсудить глобальные экономические тенденции, климатические изменения, ситуацию в здравоохранении и влияние пандемии, а также направленные на противостояние вызовам современности шаги и новые экономические возможности.