Տնտեսական ակտիվության որոշակի նվազում կա. 6,5 տոկոս տնտեսական աճի կանխատեսումը չի իրականանա. նախարար
17/11/2021 11:41
Ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն այսօր Ազգային ժողովում հայտարարեց, որ վերջին երկու ամիսների ընթացքում եղել է տնտեսական ակտիվության որոշակի նվազոմ:
Ըստ նրա՝ 5 տոկոսը գերազանցող տնտեսական ակտիվության դիմաց, 9 ամիսների արդյունքներով, կուտակային ունեն 4,4 տոկոս:
«Դա հիմնականում պայմանավորված է երկու ոլորտներում արձանագրված դանդաղեցմամբ, առաջին հերթին, լեռնահանքային ոլորտում որոշակի կազմակերպություններ արտադրել ու արտահանել են ավելի քիչ, քան ըստ կանխատեսումների պետք է արտադրեին ու արտահանեին, երկրորդ՝ պայմանավորված է գյուղատնտեսության բնագավառում որոշակի դանդաղեցմամբ. Եթե առաջին դեպքում մենք կարծում ենք, որ դա առաջիկա ամիսների ընթացքում կվերականգնվի, որովհտեև լեռնահանքային ոլորտի ձեռնարկություններն ունեն տարվա համար արդյունահանման իրավունքի սահմանափակում, ինչ-որ քանակով տոննաներ կարող են ընդերքից արդյունահանել, վերամշակել ու արտահանել, ու եթե մեկ կամ երկու ամսվա ընթացքում իրենք արել են ավելի քիչ, կարող են իրենց բացթողածի իրավունքը վերականգնել վերջին ամիսների ընթացքում», - ասաց նախարարը:
Տիգրան Խաչատրանի կարծիքով՝ առաջիկա երկու ամիսների ընթացքում հնարավոր է այդ մասով նկատեն որոշակի վերականգնում, որը կփոխհատուցի այն դանդաղումը, որը եղել է:
Գյուղատնտեսության դեպքում, նախարարի խոսքով, մի փոքր պատկերն այլ է:
«Ըստ մեր նախնական գնահատականների՝ նաև պատճառն այն է, որ 2020 թվականն է եղել առանձնահատուկ բարձր որոշակի ցուցանիշների տեսանկյունից՝ խաղող, կարտոֆիլ, մի քանի հիմնական մշակաբույս կա, որոնք 2020 թվականին բարձր ցուցանիշներով էին առանձնահատուկ ու 2021 թվականին, ինիչ-ինչ պատճառներով, ունենք որոշակի նվազում», - ասաց Խաչատրյանը:
Նա վստահ չէ, որ մինչև տարեվերջ կունենան վերականգնում, բայց նշեց՝ նման երևույթներ միշտ կարող են լինել, քանի դեռ գյուղատնտեսությունը տեխնոլոգիական չէ:
Թե ինչպիսին է իրենց կանխատեսումը տարեվերջի համար՝ ֆինանսների նախարարը նշեց, թե երեք ամիս առաջ խոսում էին, որ կանխատեսում են 6,5 տոկոս տնտեսական աճ, հիմա, կարծում են, այդպես չի լինի:
«Վեց տոկոսը չի գերազանցի, բայց հոկտեմբերն էլ ամփոփենք, որ ավելի վստահ կանխատեսումների մասին խոսենք», - ասաց նախարարը:

В Армении зафиксирован спад экономической активности: 6,5% прогноз экономического роста не оправдается – министр
17/11/2021 12:19
Министр финансов Тигран Хачатрян заявил сегодня в парламенте, что в течение последних двух месяцев зафиксирован спад экономической активности.
По его словам, по итогам 9 месяцев экономическая активность превышала 5%, однако сейчас составляет 4,4 %.
«Это в основном обусловлено замедлением в двух отраслях: во-первых, некоторые компании горнодобывающей сферы производили и экспортировали меньше, чем должно было быть согласно прогнозам и, во-вторых, замедлением темпов в сфере сельского хозяйства. Если в первом случае мы считаем, что это может восстановиться в ближайшие месяцы, поскольку у предприятий горнодобывающей сферы есть определенные ограничения по выработке за год. Если за один-два месяца добыча, переработка и экспорт были меньше, то они могут восстановить эти объемы в течение последних месяцев», - сказал министр.
По словам Тиграна Хачатряна, в случае сельского хозяйства картина немного другая.
«По нашей предварительной оценке, причина также в том, что 2020 год был особенным  с точки зрения высоких показателей – виноград, картофель, несколько основных культур, однако в 2021 году по той или иной причине был зафиксирован определенный спад», - сказал он.
Министр не уверен, что восстановление возможно до конца года, однако отметил, что подобные явления могут быть, поскольку сфера сельского хозяйства не технологическая.
Что касается прогноза на конец года, то Тигран Хачатрян отметил, что если три месяца назад прогнозировали 6,5% экономический рост, то сейчас экономический рост не превысит 6%.