«Չզարմանաք, որ վաղը թշնամին օգտվի այս հայտարարությունից»․ ընդդիմադիր պատգամավորն արձագանքեց գերեվարված հայ զինծառայողների մասին Փաշինյանի հայտարարությանը
17/11/2021 19:10
Լրագրողների հետ հանդիպմանը ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, իրավաբան Արամ Վարդևանյանն արձագանքեց այսօր խորհրդարանում Նիկոլ Փաշինյանի հնչեցրած հայտարարությանը, թե հարկավոր է քննել՝ որ դեպքում է, որ գերի ընկնելը չի համարվում հանցագործություն, անգիտակից վիճակում գերի ընկնելու դեպքում «ոչ մի պրիտենզիա չի կարող լինել»։
Վարդևանյանն ընդգծեց, որ սթափ ուղեղով այս հայտարարությունը հնարավոր չէ ընկալել, հատկապես, եթե այդպիսի բան երկրի խորհրդարանական ամբիոնից հնչեցնում է ի պաշտոնե՝ ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու ներկայացնող և ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու շահերի պաշտպան հանդիսացող անձը՝ վարչապետը։
«Եթե նման միտք արտահայտեին Ալիևը և ալիևները, միգուցե տրամաբանություն՝ իրենց ազգի շահի տեսանկյունից, հնարավոր լիներ գտնել։ Իրավական հիմք, իհարկե, չի կարող լինել, որովհետև եթե մարդը ռազմագերի է, դա հատուկ կարգավիճակ է, և անկախ նրանից՝ ինչպես է դա եղել, ինչ հանգամանքներում է նա գերի ընկել, Հայաստանի Հանրապետությունն ունի մեկ պարտականություն՝ րոպե առաջ ամեն ինչ անել, որպեսզի մեր հայրենակիցները լինեն ՀՀ-ում, ոչ թե նման հայտարարություններ հնչեցնել ԱԺ ամբիոնից։ Չզարմանաք, որ վաղը կամ մի քանի օր հետո թշնամին օգտվի այս հայտարարությունից», - շեշտեց պատգամավորը։

Не удивляйтесь, если завтра враг воспользуется этим заявлением – Арам Вардеванян о заявлении Никола Пашиняна
17/11/2021 19:34
Депутат фракции «Армения» Арам Вардеванян обратился сегодня на брифинге к озвученному Николом Пашиняном в парламенте заявлению, что нужно расследовать, в каком случае пленение считается преступлением, и если люди оказались в плену в бессознательном состоянии, то «к ним не может быть никаких претензий».
Арам Вардеванян подчеркнул, что в трезвом уме такое заявление невозможно воспринять, особенно, если это звучит с трибуны парламента из уст лица, который представляет и защищает интересы каждого гражданина Армении – премьер-министра.
«Если бы такую мысль высказали Алиев и алиевы, то возможно, можно было бы найти логику с точки зрения интересов их народа. Конечно, правового основания не может быть, потому что если человек военнопленный, то это особый статус и независимо от того, как это произошло и в каких обстоятельствах он попал в плен, у Республики Армения есть одна обязанность – сделать все возможное, чтобы наши соотечественники как можно скорее вернулись на Родину, а не озвучивать подобные заявления с трибуны парламента. Не удивляйтесь, если завтра или через несколько дней враг воспользуется этим заявлением», - отметил депутат.