Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպան. Չի կարելի բացառել, որ Երևանը կարող է դիմել ՀԱՊԿ-ի օգնությանը
ՌԴ-ում Հայաստանի դեսպան Վարդան Տողանյանը ՌԻԱ Նովոստի գործակալությանն ասել է, որ, չնայած Ադրբեջանի հետ սահմանին իրավիճակի կայունացմանը, չի կարելի բացառել, որ Երևանը կարող է դիմել ՀԱՊԿ-ի օգնությանը։
«Դժվար է ասել՝ կախված է նրանից, թե ինչպես կզարգանա իրավիճակը, ունենք այն, ինչ ունենք։ Տեսնենք, թե ինչպես կզարգանան իրադարձությունները», - ասել է նա՝ պատասխանելով հարցին, արդյոք Հայաստանը մտադիր է դիմել ՀԱՊԿ օգնությանը, թե՞ իրավիճակի կայունացումից հետո դրա անհրաժեշտությունը վերացել է։
Ճշտող հարցին, որ իրադարձությունների որևէ զարգացում չի կարելի բացառել, նա դրական է պատասխանել. «Այո»։

Посол Армении в РФ: Нельзя исключать, что Ереван может обратиться в ОДКБ за помощью
Посол Армении в Москве Вардан Тоганян заявил РИА Новости, что, несмотря на стабилизацию ситуации на границе с Азербайджаном, нельзя исключать, что Ереван может обратиться к ОДКБ за помощью.
«Сложно сказать: зависит от того, как будет развиваться ситуация, мы имеем то, что имеем. Посмотрим, как события будут развиваться», - сказал он, отвечая на вопрос, намерена ли Армения обращаться в ОДКБ за помощью или после стабилизации ситуации необходимость в этом отпала.
При этом он утвердительно ответил на уточняющий вопрос, что нельзя исключать никакого развития событий. «Да», - сказал посол.