Գորիսից Կապան, Կապանից Ճակատեն ճանապարհը 100 տոկոսով եղել է ՀՀ տարածք․ արվել են հողհատկացումներ, որին համաձայնություն է տվել Ադրբեջանը․ Բագրատյան
«Փաշինյանի կցկտուր հայտարարությունները ընդհանուր տրամաբանության մեջ չեն շաղկապվում, բայց այն, ինչը դրանցից հասկանալի է, զգալի ստեր է պարունակում»,- հայկական ու «ադրբեջանական» տարածքների, ինչպես նաև դեմարկացիայի ու դելիմիտացիայի վերաբերյալ Փաշինյանի հայտարարություններին արձագանքեց ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը՝ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ։
«Նախ, որ ասում են՝ դեմարկացիա և դելիմիտացիա, այդ դեմարկացիան և դելիմիտացիան արդեն արված է Գորիսից մինչև Իրանի սահման։ Չէ՞ որ այդ արձանագրությունը, որը 2020 թվականի դեկտեմբերի 18-ին ստորագրել է Վաղարշակ Հարությունյանը, մենք արդեն ճանաչել ենք Գորիսից Կապան և Կապանից մինչև Շվանիձոր սահմանը, որտեղ Ադրբեջանը սահմանի կեսը վերցրել է մեզնից»,- նշեց Բագրատյանը:
Նա հավելեց՝ Գորիսից Կապան, Կապանից Ճակատեն ճանապարհը 100 տոկոսով եղել է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում, Փաշինյանը, սակայն, այլ տրամաբանությամբ է առաջնորդվել։
«Այդ ճանապարհը կառուցվել է Քոչինյանի և Կարեն Դեմիրճյանի օրոք, այդ ճանապարհը կառուցելու համար արվել են հողհատկացումներ: Այդ հողհատկացումներն արվել են Հայկական ԽՍՀ նախարարների խորհրդի կողմից, որին համաձայնություն է տվել Ադրբեջանը՝ ոչ թե նրա համար, որ դա Ադրբեջանի հող է, այլ նրա համար, որ ճանապարհից ձախ սկսվում է Ադրբեջանը։ Փաշինյանը ստորագրել է փաստաթուղթ, որ ճանապարհից ձախն էլ է Ադրբեջան, աջն էլ է Ադրբեջան»,- ասաց Հրանտ Բագրատյանը։

Дорога Горис-Капан, Капан-Чакатен на 100% является территорией Армении – Грант Багратян
«В отрывочных заявлениях Пашиняна отсутствуют общая логическая связь, но то, что можно понять из них содержит в себе много лжи», - заявил сегодня на пресс-конференции бывший премьер Армении Грант Багратян, касаясь заявлений Пашиняна об армянских и азербайджанских территориях,  а также о делимитации и демаркации.
«Прежде всего, когда он говорит о демаркации и делимитации, то эта демаркация и делимитации уже проведена с Гориса и до границы Ирана. Ведь согласно подписанному 18 декабря 2020 года Вагаршаком Арутюняном протоколу, мы уже признали границу от Гориса до Капана и от Капана до Шванидзора, где половину границы Азербайджан взял у нас», - отметил Грант Багратян.
Он добавил, что дорога Горис-Капан и Капан-Чакатен на 100% была территорией Республики Армения, однако Пашинян руководствовался другой логикой.
«Эта дорога была построена во времена Кочиняна и Карена Демирчяна, для строительства этой дороги была выделена земля Советом министров Армянской ССР, Азербайджан дал согласие на это, не потому, что это земля Азербайджана, а потому, что слева от дороги начинался Азербайджан. Пашинян подписал документ, согласно которому Азербайджан и слева, и справа от дороги», - заявил Грант Багратян.