Միրզոյանն ու Զասը քննարկել են ՀԱՊԿ-ում գործող մեխանիզմների ու գործիքակազմի շրջանակներում հնարավոր քայլերի` սահմանված կարգով դիտարկումը
Նոյեմբերի 18-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՀԱՊԿ Գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ։
Նախարար Միզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը հերթական ագրեսիան է ձեռնարկել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ։ Նա հավելել է, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից ի վեր Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունն իր սադրիչ գործողություններով խաթարում է տարածաշրջանում անվտանգությունն ու կայունությունը և իրավիճակի դեէսկալացիային ուղղված Հայաստանի ջանքերը:
Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ արևելյան սահմանագոտում ստեղծված իրավիճակի կայունացման նպատակով անհրաժեշտության դեպքում ՀԱՊԿ-ում գործող մեխանիզմների ու գործիքակազմի շրջանակներում հնարավոր քայլերի` սահմանված կարգով դիտարկումը:

Арарат Мирзоян и Станислав Зась обсудили задействование механизмов ОДКБ для стабилизации ситуации на армяно-азербайджанской границе
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 18 ноября провел телефонный разговор с генеральным секретарем ОДКБ Станиславом Засем, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Министр Мирзоян подчеркнул, что Азербайджан в очередной раз прибег к агрессии против суверенной территории Армении. Он отметил, что с момента подписания трехстороннего заявления от 9 ноября, руководство Азербайджана провокационными действиями нарушает усилия Армении по деэскалации ситуации и установлению мира.
Собеседники обсудили рассмотрение в соответствующем порядке возможных шагов в рамках механизмов и инструментария ОДКБ с целью стабилизации при необходимости создавшейся на востоке Армении ситуации.