Լիտվան պաշտպանում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը
Նոյեմբերի 18-ին ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը հանդիպել է Լիտվայի Սեյմասի փոխնախագահ Անդրիուս Մազուրոնիսի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Ռուբեն Ռուբինյանը բարձր է գնահատել հայ-լիտվական բարեկամական հարաբերությունների ներկա մակարդակը: ԱԺ փոխնախագահի գնահատմամբ` Լիտվան Եվրոպական միությունում Հայաստանի կարևոր գործընկերներից է:
Ռուբեն Ռուբինյանը խոսել է հայ-ադրբեջանական սահմանագծի արևելյան հատվածում նոյեմբերի 16-ին ադրբեջանական ԶՈՒ հերթական սադրանքի մասին` այն որակելով ագրեսիա Հայաստանի ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության նկատմամբ:
Լիտվայի Սեյմասի փոխնախագահը նշել է, որ Լիտվան պաշտպանում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը և կողմ է ռազմական ուժի բացառմանը:
Անդրիուս Մազուրոնիսը տպավորիչ է գնահատել Հայաստանում տեղի ունեցող բարեփոխումները: Նա ընդգծել է, որ Լիտվան ևս անցել է այդ ճանապարհով և կարող է կիսվել իր փորձով:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը խոսել են նաև խորհրդարանական համագործակցությունն ակտիվացնելու անհրաժեշտությունից:

Литва поддерживает территориальную целостность Армении
Заместитель председателя Национального Собрания Рубен Рубинян 18 ноября заместитель встретился с делегацией, возглавляемой вице-спикером Сейма Литвы Андриусом Мазуронисом, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Приветствуя гостей, Рубен Рубинян высоко оценил нынешний уровень армяно-литовских дружественных отношений. По его словам, Литва – один из важных партнеров Армении в ЕС.
Вице-спикер парламента проинформировал об очередной провокации азербайджанских вооруженных сил в восточной части армяно-азербайджанской границы 16 ноября, охарактеризовав ее как агрессию против суверенитета и территориальной целостности Армении.
Вице-спикер Сейма отметил, что Литва поддерживает территориальную целостность Армении и сторонница исключения военной силы.
Андриус Мазуронис оценил проводимые в Армении реформы как впечатляющие. Он подчеркнул, что Литва также прошла этот путь и может поделиться своим опытом.