Մեր եղբայրները ոչ միայն տուն չեն գալիս, այլև նրանց գերեվարվելու հավանականությունը մեծացել է․ Փաշինյանն արդեն «մեղավոր» է կարգում նրանց․ Շարմազանով
18/11/2021 14:25
Կառավարությունը կամ հակասական ինֆորմացիա է տալիս, կամ առհասարակ չի տալիս։ Արդեն երկու օր է անցել մարտերից, և մենք չգիտենք՝ քանի գերի ունենք, քանի նահատակված զինվոր ունենք, որովհետև պատգամավորներից մեկը մի թիվ է ասում, ՊՆ-ն մեկ այլ բան է ասում, կապիտուլյացիայի խորհրդանիշն էլ երեկ խորհրդարանում որևէ հստակ բան չասաց, անդրադառնալով պետության վարած տեղեկատվական քաղաքականության բացերին՝ ասաց ՀՀԿ ԳՄ անդամ Էդուարդ Շարմազանովը:
Շարմազանովը իշխանության վարքագծի մեկ այլ դրսևորման վրա էլ ուշադրություն հրավիրեց․ եթե Փաշինյանը 44-օրյա պատերազմի «մեղավորներ» էր կարգել «նախկիններին», ապա հիմա «մեղավոր» են դառնում հայկական կողմից գերի ընկածները, ինչի վկայությունը երեկ խորհրդարանում Փաշինյանի հնչեցրած հայտարարությունն էր, թե պետք է հետաքննել, թե ինչ հանգամանքներում են գերեվարվել հայ զինծառայողները:
«Սա ասում է մի մարդ, որը քարոզարշավի ընթացքում կուրծք էր ծեծում, որ «խաղաղության դարաշրջան» է գալիս, ոչինչ, թող մեր եղբայրները մեկ-երկու ամիս էլ մնան, հետո տուն կգան։ Տեսեք՝ հունիսի 20-ից քանի ամիս է անցել․ մեր եղբայրները ոչ միայն տուն չեն գալիս, այլև մեր եղբայրների գերեվարվելու հավանականությունը մեծացել է։ Մենք ունենք նոր գերեվարվածներ, և կապիտուլյանտի բառապաշարում «եղբայրները» փոխարինվել են «գերիներով», այլևս եղբայրներ չկան։ Ասում է՝ պետք է հետաքննել, որ տեսնենք՝ ինչ հանգամանքներում են գերի ընկել։ Այսինքն, գերի ընկնելու մեղքն էլ է փոձում գցել այդ տղաների վրա», - ընդգծեց Շարմազանովը։

Наши братья не только не вернулись на родину, но и вероятность их пленения возросла – Эдуард Шармазанов
18/11/2021 16:27
Правительство Армении либо предоставляет противоречивую информацию, либо вообще не представляет. После боев прошло уже два дня, а мы еще не знаем, сколько военнослужащих погибло, сколько попали в плен, потому что один из депутатов называет одну цифру, Минобороны – другую цифру, а символ капитуляции ничего четкого не сказал вчера в парламенте. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции член исполнительного органа Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов, касаясь проводимой государством информационной политики.
Эдуард Шармазов обратил внимание на еще одно явление в поведении властей: если Пашинян назначил «виновными» в 44-дневной войне «прежних», то сейчас «виновным» становятся те, кто оказался в плену. По его словам, об этом свидетельствует озвученное накануне в парламенте Пашиняном заявление, что нужно расследовать, в каких обстоятельствах попали в плен армянские военнослужащие.
«Это говорит человек, который во время предвыборной агитации бил себя в грудь, заявляя, что наступает "эпоха мира", ничего, "пусть наши братья потерпят еще месяц-два, потом вернуться домой". Посмотрите, сколько месяцев прошло с 20 июня, наши братья не только не вернулись домой, но и возросла вероятность пленения наших братьев. У нас есть новые пленные и в словарном запасе капитулянта "братья" стали пленными, больше братьев нет. Говорит: нужно расследовать, чтобы понять, в каких обстоятельствах попали в плен. То есть, вину за пленение тоже пытается свалить на наших парней», - подчеркнул Шармазанов.