Նիկոլ Փաշինյանն երեկ սարսափելի մի բացահայտում արեց. Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան
Նիկոլ Փաշինյանն երեկ սարսափելի մի բացահայտում արեց, որին սակայն հանրությունը կարծես ուշադրություն չդարձրեց, ֆեյսբուքի իր էջում գրել է քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը։
Նա հիշեցրել է Փաշինյանի խոսքը, որ նոյեմբերի 16-ին Սիսիանի ուղղությամբ ադրբեջանցիների առաջխաղացման հետևանքով ՀՀ օկուպացված տարածքների «բալանսը» չի փոխվել։ Ինչպես 41քառ կմ կար օկուպացված, այդպես էլ մնացել է։
«Փաշինյանը նույնիսկ ավելի հեռուն է գնացել՝ ասելով, թե ՀՀ տարածքներից 41քառ կմ օկուպացված է եղել նաև մինչև ադրբեջանցիների մայիսյան ներխուժումը։ Այսինքն, ըստ նրա, տարբերություն չկա, թե երբ ու որքան հողեր ու բարձունքներ են զավթել ադրբեջանական զինված ուժերը ՀՀ սուվերեն տարածքից։ Միևնույն է 41 քառ կմ «բալանսը որևէ ձև չի փոխվել», նշել է Մելիք-Շահնազարյանը։
«Շատերը Փաշինյանի այս խոսքերը զուտ որպես բառախաղ և հասարակությանը մոլորեցնելու փորձ ընկալեցին։ Բայց դա ամենևին էլ այդպես չէ։ Նա խոսում է «բալանսի» մասին, հետո մանրամասնում՝«մայիսի 12-ից առաջ էլ շուրջ 40 և ավելի քառակուսի կիլոմետր տարածք Հայաստանի Հանրապետության եղել է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո՝ առաջին պատերազմի հետևանքներով կամ արդյունքներով… Պետք է ասել, որ առաջին պատերազմի արդյունքներով նաև Սովետական Ադրբեջանի տարածքներ կան, որոնք գտնվել են և գտնվում են Հայաստանի վերահսկողության ներքո»։ Փաշինյանը նաև ավելացրել է, որ «միջազգային հանրությունը», ըստ էության ասում է, որ՝ դե դուք նրանց տարածքներն եք վերցրել, նրանք՝ ձեր, մի ձև իրար մեջ պայմանավորվեք։
Եվ հիմա մենք հենց այդ «պայմանավորվելու» գործընթացի ականատեսն ենք դառնում։ Փաշինյանը երեկ շատ կոնկրետ բացահայտեց, որ Սովետական Ադրբեջանի՝ մեր վերահսկողության տակ գտնվող տարածքների փոխարեն թշնամուն ՀՀ այլ տարածքներ է զիջում։ Որքան հասկանում եմ, խոսքն այսպես կոչված անկլավների մասին է։ Եվ քանի որ Փաշինյանը չի կարող, օրինակ, Տիգրանաշենը իր քաղաքակիրթ գործընկերներին հանձնել, փոխարենը այլ տարածքներ է առաջարկել նրանց։ Բայց այնպես, որ «բալանսը» չխախտվի։ Իսկ ի՞նչ պետք է վերցնեին ադրբեջանը պայմանական Տիգրանաշենի փոխարեն։ Բնականաբար ռազմավարական և ստրատեգիական մեծ նշանակություն ունեցող դիրքեր և բարձունքներ։
Հիմա հասկացա՞ք ինչպես է լինում, որ թշնամին Սիսիանի ուղղությամբ ավելի քան 5 կմ առաջ է գալիս, բայց դրանից ՀՀ օկուպացված տարածքների մակերեսը չի փոխվում։ Մնում է 41քառ կմ։ Ահա այդպես էլ լինում է», - գրել է Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը։

Никол Пашинян вчера сделал ужасное разоблачение – Грант Мелик-Шахназарян
Никол Пашинян вчера сделал ужасное разоблачение, на которое, однако, общественность не обратила внимание, написал на своей странице в Facebook политолог Грант Мелик-Шахназарян.
Он напомнил, что Никол Пашинян заявил о том, что вследствие продвижения азербайджанцев в направлении Сисиана 16 ноября «баланс» оккупированных территорий Армении не изменился.
«Как был оккупирован 41 кв. км, так и остается. Пашинян пошел еще дальше, сказав, что 41 кв.км территорий Армении был оккупирован также до майского вторжения азербайджанцев.
То есть, по его словам, нет разницы, когда и сколько земель и высот на суверенной территории Армении захватили азербайджанские вооруженные силы. Все равно "баланс" 41 кв. км никак не изменился», - отметил Грант Мелик-Шахназарян.
«Многие восприняли эти слова Никола Пашиняна как игру слов и попытку ввести общественность в заблуждение. Но это совсем не так. Он говорит о «балансе», затем разъясняет: "До 12 мая также порядка 40 и больше квадратных километров территории Республики Армения находилось под контролем Азербайджана, вследствие или по итогам первой войны… Надо сказать, что, по итогам первой войны, есть также территории Советского Азербайджана, которые находились и находятся под контролем Армении". Пашинян также добавил, что "международное сообщество" по сути говорит, ну вы взяли у них территории, они – у вас, договоритесь как-то.
И сейчас мы становимся очевидцами процесса как они "договариваются". Пашинян вчера очень конкретно разоблачил, что он взамен находящихся под нашим контролем территорий Советского Азербайджана уступает врагу другие территории Армении. Насколько понимаю, речь идет о так называемых анклавах. И поскольку Пашинян не может, например, сдать Тигранашен своим цивилизованным партнерам, взамен предложил им другие территории. Но так, чтобы "баланс" не нарушился. А что должен был взять азербайджан взамен условного Тигранашена? Естественно, позиции и высоты важного стратегического значения.
Теперь понятно, как получается, что враг в направлении Сисиана продвигается на 5 км, но от этого площадь оккупированных территорий Республики Армения не меняется? Остается 41 кв.км. Вот так и получается», - написал Грант Мелик-Шахназарян.