Ունենք Հայաստանում հիմնված և գործող մեկ միլիարդ դոլարը գերազանցող կապիտալով ընկերություն. Հակոբ Արշակյան
19/11/2021 15:41
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը Երեւանի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանում նոյեմբերի 19-ին ներկա է գտնվել Տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միության կազմակերպած «Silicon Mountains 2021» տեխնոլոգիական միջազգային գագաթնաժողովին:
Գագաթնաժողովի հատուկ հյուրն էր «Սինոփսիս» ընկերության նախագահ եւ գլխավոր գործադիր տնօրեն Դր. Չի-Ֆուն Չանը, ով տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար արժանացել է Global IT Award 2020 ՀՀ պետական մրցանակի:
Գագաթնաժողովին ողջույնի խոսքով հանդես է եկել ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը: Նա շնորհավորել է Դր. Չի-Ֆուն Չանին նման բարձր պարգևի արժանանալու համար՝ նշելով, որ Հայաստանի համար մեծ պատիվ է ընդունել տեխնոլոգիական ոլորտի հանրահայտ մարդկանց, որոնք իրենց ազդեցությունն են ունեցել համաշխարհային տեխնոլոգիական զարգացման վրա:
Խոսելով ոլորտի զարգացման մասին՝ ԱԺ փոխխոսնակը նշել է, որ նախորդ գագաթնաժողովից հետո նորաստեղծ հարյուրավոր ընկերություններ ստացել են պետական հարկային արտոնություններ. «Ունենք Հայաստանում հիմնված և գործող մեկ միլիարդ դոլարը գերազանցող կապիտալով ընկերություն»,-որպես ոլորտում կարևոր ձեռքբերում՝ ընդգծել է Հակոբ Արշակյանը և հավելել, որ նման ընկերությունները մեր երկրի զարգացման շարժիչ ուժն են:
«Հայաստանում ինժեներների թիվը գերազանցում է 20.000-ը, ինչը խոստումնալից է հաջորդ տարիներին ոլորտում առավել մասշտաբային աճ արձանագրելու համար»,-ասել է Հակոբ Արշակյանը: ԱԺ նախագահի տեղակալը ոլորտի զարգացման առումով շեշտել է պետական հոգածության, սկսնակ ընկերություններին աջակցող պետական ծրագրերի կարեւորությունը և ներկայացրել տեխնոլոգիական կրթության զարգացման հարցում կատարվող քայլերը:
«Խնդիր ունենք Հայաստանում միջին և բարձր մակարդակի, փորձառու պրոֆեսիոնալների ներգրավման: Մեր բոլոր ընկերությունները փաստում են այս մարտահրավերը»,-շեշտել է խորհրդարանի փոխխոսնակը: Այս առումով նա տեղեկացրել է, որ «Օտարերկրացիների մասին» և այլ օրենքներում ընդունված փոփոխությունները դյուրացնում են Հայաստանում արտասահմանցի մասնագետների համար ապրելու եւ աշխատելու իրավունքի տրամադրման գործընթացը: 2022 թ. հունվարից առցանց հարթակի միջոցով գործատուները և մասնագետները կարող են դիմել և ստանալ ապրելու և աշխատելու իրավունք:
Գագաթնաժողովի ընթացքում ելույթ են ունեցել նաեւ ՀՀ ԲՏԱ նախարար Վահագն Խաչատուրյանը, «Սինոփսիս» ընկերության նախագահ եւ գլխավոր գործադիր համատնօրեն Դր. Չի-Ֆուն Չանը: Քննարկվել են խելացի լուծումների կիրառման եւ տնտեսության թվայնացման հեռանկարները, ժամանակակից տեխնոլոգիաների զարգացման ուղղությունները, թվային տեխնոլոգիաների անհրաժեշտությունը բիզնես ոլորտում, թվային տնտեսության մարտահրավերները:

Акоп Аршакян выступил на международном технологическом саммите «Silicon Mountains 2021»
Вице-спикер Национального Собрания Акоп Аршакян 19 ноября в Матенадаране им. Маштоца в Ереване принял участие в международном технологическом саммите «Silikon Mountains 2021»,организованном Союзом работодателей информационных и коммуникационных технологий, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Специальным гостем саммита был президент и генеральный исполнительный директор компании «Synopsys» д-р Чи-Фун Чан, удостоенный Государственной премии Республики Армения «Global IT Award 2020» за глобальный вклад в сферу информационных технологий.
На саммите с приветственной речью выступил вице-спикер парламента Акоп Аршакян. Он поздравил доктора Чи-Фун Чана с высокой наградой, отметив, что для Армении большая честь принимать известных людей в области технологий, оказавших влияние на глобальное технологическое развитие.
Коснувшись развития сферы, вице-спикер парламента отметил, что после предыдущего саммита сотни вновь созданных компаний получили государственные налоговые льготы. «У нас есть основанная и действующая в Армении компания с капиталом более 1 млрд долларов», - отметил как важное достижение в сфере А.Аршакян, добавив, что подобные компании являются движущей силой развития нашей страны.
«Число инженеров в Армении превышает 20.000, что обещает масштабный рост в этой области в ближайшие годы», - отметил А.Аршакян. Затронув развитие сферы, он подчеркнул важность государственной заботы, государственных программ поддержки новосозданных компаний и представил шаги по развитию технологического образования.
«Налицо проблема с привлечением в Армению опытных профессионалов среднего и высокого уровня. Все наши компании доказывают этот вызов», - подметил вице-спикер. В связи с этим он сказал, что поправки к закону «Об иностранцах» и другим законодательным актам облегчают процесс предоставления иностранным специалистам права жить и работать в Армении. С января 2022 г. работодатели и специалисты могут подавать заявки и получать право жить и работать через онлайн-платформу.
На саммите также выступили министр высокотехнологичной промышленности Ваагн Хачатурян, президент и генеральный исполнительный директор компании «Synopsys» д-р Чи-Фун Чан. Обсуждались перспективы применения умных решений и цифровизации экономики, векторы развития современных технологий, необходимость цифровых технологий в бизнес-сфере, вызовы цифровой экономики.