Ռուսաստանն է հրադադարի պահպանման ռեժիմի երաշխավորը, հետևաբար, Ռուսաստանն անելիք ունի. Անդրանիկ Քոչարյան (Տեսանյութ)
19/11/2021 12:05
Հայաստանը դիմել է Ռուսաստանին՝ ստանալու աջակցություն, որպեսզի, առաջին հերթին, վերականգնվի ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը, Ազգային ժողովում հայտարարեց ԱԺ Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը։
«Եվ հենց այս կոնտեքստում է պետք դիտարկել ՌԴ-ի առաջարկը։ Դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի գործընթացի արդյունքում ակնկալվում է, որ այդ խնդիրը կլուծվի և ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը կվերականգնվի: Հետևաբար, ինքնանպատակ չէ Ռուսաստանի ռազմական միջամտությունը, կարևորագույն խնդիր է այս պահին Հայաստանի Հանրապետության սուվերեն տարածքի անձեռնմխելիության ապահովումը. դեմարկացիան, դելիմիտացիան այն գործիքներից են, որոնք կապահովեն այդ արդյունքը», - նշեց պատգամավորը:
ԱԺ Պաշտպանության ու անվտանգության մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանն էլ ասաց, թե իրենք պահանջ չեն ներկայացնում Ռուսաստանին, պարզապես ցանկանում են, որպեսզի պայմանագրի բոլոր կետերը ճիշտ ժամանակին իրականություն դառնան:
«Ռուսաստանը հրադադարի պահպանման ռեժիմի երաշխավորն է, որի համար պետք է մեկտեղենք ջանքերը, հետևաբար, Ռուսաստանն անելիք ունի», - նշեց Քոչարյանը։

Россия является гарантом обеспечения режима прекращения огня, следовательно, она должна быть вовлечена в процесс – Андраник Кочарян
19/11/2021 12:46
Армения обратилась к России с просьбой о содействии, чтобы, в первую очередь, была восстановлена территориальная целостность Армении, заявил сегодня на брифинге председатель постоянной комиссии Национального Собрания по внешним отношениям Эдуард Агаджанян.
«И именно в этом контексте следует рассматривать предложение России. В результате процесса демаркации и делимитации ожидается, что эта проблема будет решена, и территориальная целостность Армении будет восстановлена. Следовательно, военное вмешательство России не является самоцелью, сейчас важнейшая задача – обеспечение неприкосновенности суверенной территории Армении. Делимитация и демаркация – те инструменты, которые обеспечат этот результат», - отметил депутат.
Председатель постоянной комиссии парламента по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян заявил, что они не предъявляют требования России, просто хотят, чтобы все пункты договора своевременно выполнялись.
«Россия является гарантом обеспечения режима прекращения огня между армянской и азербайджанской сторонами, следовательно, она должна быть вовлечена в процесс», - сказал Кочарян.