Տպավորություն է, որ Հայաստանին ժամանակ է տրվել՝ համաձայնելու Ադրբեջանի նախապայմաններին․ Տիգրան Աբրահամյան
19/11/2021 12:21
Երբ հրադադար հաստատվեց, առաջին մտավախությունը, որն առաջացավ, հետևյալն էր, թե ինչ գին է ունենալու այդ հրադադարը, իրականում ինչի շուրջ է եղել ռազմական գործողությունների դադարեցումը, որովհետև այն սպառնալիքները, որոնք կային, մնում են, և այն ռազմաքաղաքական իրադրությունը, որը ստեղծվել է ՀՀ և Արցախի շուրջ, ըստ էության, որևէ կերպ ռիսկի կամ սպառնալիքների նվազեցում չի արձանագրել, խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ ասաց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Պատգամավորն ընդգծեց՝ իրավիճակը ոչ միայն ռիսկային է նոր զարգացումների առումով, այլև քաղաքական ու բանակցային գործընթացների առումով էլ որոշակի հարցերի տեղիք է տալիս։
«Սա ասում եմ նաև՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանից հնչող պաշտոնական հայտարարություններն առ այն, որ Հայաստանը չունի մաևրելու այլ հնարավորություն։ Այդ հայտարարություններից նաև տպավորություն է ստեղծվում, որ Հայաստանին ուղղակի ժամանակ է տրվել՝ համաձայնելու Ադրբեջանի նախապայմաններին կամ գործընթացներին, որոնք տեղավորվում են ադրբեջանական շահերի տիրույթում», - ասաց Աբրահամյանը։
Նա հատկանշական համարեց նաև նախօրեին կառավարության նիստին Նիկոլ Փաշինյանի հնչեցրած հայտարարությունը՝ դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի վերաբերյալ Ռուսաստանից առաջարկներ ստանալու շուրջ։
«Կարծում եմ, որ Նիկոլ Փաշինյանը փորձում է հանրության մոտ տպավորություն ստեղծել, որ գործընթացը տեղի է ունենում հայ-ռուսական հարաբերությունների ընդհանուր շահերի ներդաշնակեցման շրջանակում, փորձում է ցույց տալ, որ այն գործընթացները, որոնք այսօր տեղի են ունենում, տեղավորվում են Հայաստանի Հանրապետության շահերի տիրույթում, ինչի հետ կապված ես, բնականաբար, մեծ կասկածներ ունեմ», - ասաց պատգամավորը։

Создается впечатление, что Армении дали время, чтобы согласиться с предусловиями Азербайджана – Тигран Абрамян
19/11/2021 14:28
Когда установилось перемирие, первое возникшее опасение было связано с тем, какова цена этого перемирия, почему были прекращение военные действия, поскольку существующие угрозы все еще остаются и риски или угрозы не уменьшились в сформировавшейся вокруг Армении и Арцаха военно-политической ситуации, заявил сегодня на брифинге депутат фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
Депутат подчеркнул, что ситуация остается рискованной не только в контексте новых развитий, но и возникновения определенных вопросов в плане политического и переговорного процесса.
«Я говорю это, учитывая также звучащие из Азербайджана официальные заявления о том, что у Армении нет возможности для маневрирования. Эти заявления создают впечатление, что Азербайджан просто дал время Армении, чтобы согласиться с предусловиями и процессами, которые укладываются в азербайджанские интересы», - сказал Тигран Абрамян.
Он посчитал примечательным также озвученное накануне Николом Пашиняном на заседании правительства заявление, о представленных министерством обороны РФ предложениях о делимитации и демаркации.
«Считаю, что Никол Пашинян пытается создать в обществе впечатление, будто происходящие процессы находятся в рамках армяно-российских общих интересов, продемонстрировать, что сегодняшние процессы укладываются в интересы Республики Армения, в чем я серьезно сомневаюсь», - сказал депутат.